Případy z mé praxe. Rady – Tipy – Postupy

7 základních pravidel jak užívat homeopatika správně

Sobota, Září 13, 2014 @ 04:09 PM

“Jak mám správně užívat homeopatika?” je jedna z častých otázek, kterou v poradně dostávám. Homeopatika se uchovávají, užívají a dávkují zcela jinak než klasické léky. Pokud má být vaše homeopatická léčba účinná, doporučuji řídit se několika jednoduchými, ale důležitými pravidly jak užívat homeopatika.

Vezměme si modelový případ, když užijete homeopatika stejně tak, jako jste zvyklí brát klasické léky:

 • Koupíte homeopatika v lékárně a tubu dáte do kapsy či kabelky blízko mobilu.
 • Doma homeopatika postavíte na poličku vedle mikrovlnné trouby nebo televizi.
 • Druhý den ráno si vysypete kuličku do ruky.
 • Vložíte ji hned po jídle do úst.
 • Zapijete ji čajem, kávou nebo ji užijete v průběhu jídla.

Pokud budete homeopatika užívat tímto způsobem, děláte bohužel vše špatně. Proč? Protože tímto způsobem účinek homeopatického léku s velkou pravděpodobností antidotujete.

Tedy jak užívat homeopatika správně?

Správné užívání homeopatik je jednou z podstatných částí efektivní homeopatické léčby. Při tvoření níže uvedených pravidel jsem vycházel z poznatků kolegů a vlastní homeopatické praxe, ve které svým klientům na konci homeopatického pohovoru vysvětluji, jak homeopatika správně brát.

Zde je 7 základních pravidel, jak užívat homeopatika:

Pravidlo 1: Homeopatika je nutné správně přenášet, uchovávat a zacházet s nimi

První okolnost, která může zmařit léčbu je nevhodné přenášení a skladování homeopatik. Při dodržení níže uvedených rad vám homeopatika vydrží po dlouhou dobu.

 • Homeopatika neskladujte a nedávejte do těsné blízkosti mikrovlnné trouby, televizorů, mobilů, Wi-Fi zařízení a podobně.
 • Tuby s homeopatiky nevystavujte slunečnímu svitu, vlhku, teplým místům.
 • Místa se silnými vůněmi a pachy mohou homeopatika také antidotovat – viz pravidlo číslo 4.

„Tip: Při přenášení homeopatik je mějte co nejdále od mobilu. Ideální místo na skladování homeopatik je například polička ve skříni či šatníku, kde je sucho a tma.“

Zajímavost: Dochovaná a vhodně skladovaná homeopatika, která vyrobil před dvěma stoletími zakladatel homeopatie Samuel Hahnemann prý spolehlivě fungují ještě dnes.

Pravidlo 2: Homeopatik se před vložením do úst ničím nedotýkejte

Kuličku či granuli vyklopte z tuby do víčka a z víčka ji rovnou vložte do úst pod jazyk a nechte pomalu rozplynout. Proč? Pokud se dotknete homeopatické kuličky rukama, můžete znehodnotit její účinek díky například agresivnímu potu, různým krémům na zvlčení pokožky a podobně, čímž opět může dojít k antidotování léčby.

„Tip: Pokud vám kulička při manipulaci spadne například na zem, zahoďte ji a použijte novou.“

V případě tub s homeopatiky společnosti Boiron, která jsou v lékárnách běžně k dostání je zhruba 80 kuliček, takže ztráta jedné kuličky prakticky nic neznamená a máte jistotu, že jste homeopatikum vzali správně.

Pravidlo 3: Před a po braní homeopatik nic jiného neberte do úst

Všeobecně se doporučuje 10 – 20 minut před a po braní homeopatika nejíst, nepít, nekouřit, nečistit si zuby pastou obsahující mentol. Proč toto doporučení? Klasické léky mají speciální povrch upravený tak, aby k jejich rozpuštění došlo až v žaludku nebo dále v trávicím traktu. Naopak homeopatika předávají tělu informace okamžitě při styku s tělem, a pokud je vložíte do úst, kde bude jakékoliv „nežádoucí prostředí“, můžete homeopatikum antidotovat.

„Tip: Ideální je vzít si homeopatika ihned po probuzení.“

Nebo také kdykoliv během dne mezi jídly, pitím a večer mezi posledním jídlem a ústní hygienou – opět s dodržením 10 – 20 minutového odstupu před a po užitím homeopatik.

Pravidlo 4: Při homeopatické léčbě se vyhněte používání určitých jídel, krémů a kouření

Homeopatická literatura uvádí několik nejčastějších látek, které mohou antidotovat homeopatickou léčbu, takže se jim v maximální míře vyhněte:

 • Kafr, Tea Tree olej, mentol – v jakékoliv podobě včetně mastí a jiných kosmetických přípravků.
 • Káva, obzvlášť pokud pijete několik káv denně.
 • Silné kouření může také antidotovat homeopatika.

Poznámka: Na trhu je také k dostání několik homeopaticky kompatibilních zubních past bez mentolu a dalších látek, jejichž užívání se doporučuje během homeopatické léčby – samozřejmě i zde platí dodržení pravidla odstupu od vzetí homeopatika 10 – 20 minut. Jedná se napříkla o tyto značky: Curaprox Enzycal Zero, Herbadent Homeo, Elmex zubní pasta bez mentolu nebo President Bio.

Pravidlo 5: Kojencům homeopatika zásadně rozpusťte v kojenecké vodě

Při podávání homeopatik kojencům musíte dodržet ještě jedno pravidlo navíc. Nesmíte totiž dopustit, aby kojenec náhodou homeopatickou kuličku vdechl. Postup jak podávat homeopatika kojencům je následující:

 • Homeopatikum (kuličku, granuli) rozpusťte na čisté plastové lžičce v malém množství kojenecké vody (ne v jiné tekutině či jídle)
 • Nakapejte kojenci pár kapek tekutiny do pusy.
 • Poté mu nedávejte pít alespoň několik minut, ideální je i zde dodržet pravidlo číslo 3.

Pravidlo 6: Neberte více druhů homeopatik najednou nebo souběžně.

Často mi lidé volají do homeopatické poradny a chtějí rychlou radu na akutní zdravotní problém. První věc, na kterou se ptám, je, zda již nepodstupují konstituční homeopatickou léčbu u jiného homeopata. Pokud ano, doporučím jim, aby se obrátili na svého homeopata.

„Tip: Pokud jste na konstituční homeopatické léčbě, souběžné braní homeopatik na akutní problémy vždy dopředu konzultujte s vaším homeopatem.“

Reakce po kombinaci několika homeopatických léků užívaných v jednom časovém úseku bývá pro doporučení dalšího postupu léčby dosti nečitelná a někdy může přerušit již probíhající konstituční léčbu. Léčba několika homeopatiky zároveň je určena pouze pro vážné nemoci a musí být vedena zkušeným homeopatem.

Pravidlo 7: Jedna dávka = 1 kulička

Ano, skutečně stačí vzít pouze 1 kuličku, a pokud dodržíte všechna ostatní pravidla, není vůbec nutné jich zároveň brát více (přestože vám někdy v lékárnách doporučí brát zároveň 3-5 kuliček). V homeopatii platí „méně znamená více“. Homeopatikum totiž předává tělu informace, ne fyzický obsah látek, jak je tomu u klasických léků. Potřebnou informaci předá tělu stejně tak 1 kulička homeopatika jako 5 kuliček podaných v jednu chvíli – tedy v jedné samostatné dávce.

Důvod doporučování užívání například 5 kuliček homeopatika najednou může teoreticky pramenit z obavy, že některá kulikčka v balení není impregnována léčebnou substancí. Pokud používáte homeopatika od společnosti Boiron, která jsou v u nás v lékárnách nejdostupnější, tato provděpodnost je velmi malá díky trojité impregnaci během výrobního procesu homeopatik.

V případě, že si objednáte homeopatika ze zahraničí, například u Remedia homeopathy factory nebo Helios homeopathy a objednáte si lahvičku s 10 g globulí, zjistíte, že kuličky jsou podstatně menší o velikosti cca 1 mm. v tomto případě si jako jednorázové užití homeopatika vezměte 2-3 kuličky. To platí i pro homeopatikum OSCILLOCOCCINUM které se prodává ve formě těchto mini-kuliček a nemusíte užívat celou dózu naráz, jak je uvedeno v návodu – ale nic tím ani nepokazíte.

„Tip: 1 kulička homeopatika funguje stejně jako 5 kuliček, více kuliček podaných v jedné dávce nemá žádný vliv ne efekt léčby.“

Jiná věc je opakované podávání homeopatik, ale i v tomto případě stačí brát 1 kuličku několikrát denně nebo týdně tak, jak vám to doporučí váš homeopat.

A jak dlouho užívat homeopatika?

Všeobeně platí, že se homeopatika mají užívat tak dlouho, dokud nenastene podstatné zlepšení nebo zhoršení léčených symptomů. Pokud se zdravotní problémy podstatně zlepší nebo vymizí úplně, přestaňte homeopatika dále užívat. Při zhoršení zdravotních problémů se poraďte s vaším homeopatem, který dokáže rozpoznat, zda jde o zhoršení dočasné a léčba postupuje správným směrem nebo jde o zhoršení, které naznačuje něco jiného a postup léčby bude potřeba upravit.

Shrnutí:

 • Je zřejmé, že existuje několik okolností, které mohou zmařit homeopatickou léčbu. Při dodržení několika výše uvedených rad, které je snadné uvést do praxe se těmto negativním okolnostem můžete vyhnout.
 • Podstatné, co si musíte uvědomit je, že se homeopatika berou a uchovávají úplně jinak než klasické léky. Podobným tématem se zabývá například společnost Boiron v článku Jak užívat homeopatické léčivé přípravky.
 • Při správném užití homeopatika fungují souběžně s většinou klasických léků.
 • Naštěstí, podle mých zkušeností s klienty a zkušeností dalších homeopatů, funguje homeopatická léčba souběžně s většinou klasických léků i při běžném životním stylu (sem tam cigareta, káva, pivo a alkohol) - obvzláště při užívání homeopatik v nízkých potencí (CH 5-15) jednou či dvakrát denně po delší dobu. Samozřejmě čím více negativních okolností během homeopatické léčby omezíte, tím lepších výsledků dosáhnete.

Diskuze pod tímto článkem:

V diskuzi pod tímto článkem se vyjadřuji k tomu, jak homeopatika správně užívat a k homeopatii jako takové. Nemohu bohužel z časových a dalších důvodů doporučovat konkrétní homeopatika na dotazované zdravotní problémy. Nebylo by to ostatně ani profesionální, protože k nalezení léku na chronické problémy je potřeba nejdříve 1-2 hodinová homeopatická konzultace, kde je nutné probrat množství detailů a poté následuje i několikahodinové hledání toho nejideálnějšího homeopatika, které jediné nastartuje léčebný proces. V homeopatii se hledají léky jak na základě nemoci, tak hlavně na základě individualit léčené osoby. Děkuji za pochopení a trpělivost.

O autorovi:

299 Komentářů to “7 základních pravidel jak užívat homeopatika správně”

 1. Věra napsal:

  Vážený pane Sehnale, moc jsem moc ráda, že jsem objevila Vaše webové stránky, které mně moc pomohly.

 2. Jana napsal:

  Prosím o informaci pro která homeopatika platí pravidlo o braní jedné kuličky? Například u osccillococcinu se mají brát celé ampule.

  • web-spravce napsal:

   Pravidlo jedné správně podané kuličky platí pro všechna homeopatika. Tím pádem není ani Vámi uváděný lék výjimkou. Pokud tedy vezmete v jednu chvíli 1 kuličku, 5 kuliček nebo celou ampuli, léčebný efekt bude stejný protože jde o předání energie/informace a ne hmotné léčivé látky jako je to u klasických léků nebo bylinných tinktur. V homeopatii nehraje roli množství podaných kuliček v jednu chvíli ale výše potence a intervaly opakování. Například při chronických chorobách a užívání klasických léků funguje podávání 1 kuličky homeopatika v potenci 5 CH jednou denně po delší dobu – týdny či měsíce – až do podstatného zlepšení či vymizení problémů. Pokud někdo nebere klasické léky, nekouří a nepije několik káv denně, postačí na léčebný efekt jedna kulička například v potenci 30 CH podaná pouze jednou a bez opakování. Vždy je důležité individuální posouzení situace nemocného.

 3. Leona napsal:

  Dobrý den, mám chronickou kopřivku, někdy i s otoky, užívám Tamalis 3×1, nepomáhá. Byla mi doporučena homeopatika, konkrétně Apis mellifica AKH a Sulfur AKH, obojí 3×2? Ráda bych znala Váš názor. Děkuji za ochotu a přeji hezký den.

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den, Apis měllifica, Sulphur a například Urtica urens jsou homeopatika, která mohou s kopřivkou pomoci. Doporučuji začít s Apis mellifica a berte ji zhruba týden. Pokud se kopřivka nebude lepšit, přejděte na další homeopatikum.

 4. vera napsal:

  vlčak stari 11 let.problemy se zadnimi nohami,spatne chodi. mohu pouzit Belladonu dekuji

 5. Jana napsal:

  Dobrý den.Prosím o radu ohledně homeopatk před porodem.Je v naší porodnici doporucena Arnica montana15ch,Actea racemosa 15CH,Caulphyllum 15Ch.Od každého 10 granulí společně rozpustit v 0,5l vody a popíjet přes den.Ctu různé názory na homeopatika a nejsem si jistá zda tedy a jak užívat.Děkuji moc za cenné rady.

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den, uvedený návod může fungovat, jsou to homeopatika, která nějakým způsobem s porodem souvisí. Pokud bude probíhat vše bez komplikací, tak stačí homeopatikum Arnica montana 15 CH užívaná ve vodě, která Vám pomůže s hojením případných zranění porodních cest. Každý den si udělejte novou dávku vody a užívejte zhruba týden. Na počtu rozpuštěných kuliček nezáleží, stačí klidně jedna, pokud jich použijete více, efekt se nezmění. Jednodušší varianta je vzít si 4x denně jednu kuličku homeopatika. Důležité je dodržet pravidla správného užívání homeopatik uvedená výše v článku. Držím palce, ať vše dobře dopadne!

 6. Eva napsal:

  Dobrý den, dva měsíce bojuji s ostruhou paty. Dnes jsem zakoupila na doporučení lekárníka pro současné uživání hekla lavu 30ch, siliceu 30ch, calcareu fluoricu 015ch. Z užívání nejsem moudrá. Můžete mně, prosím , poradit? Děkuji.

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den, současné užívání více homeopatik není odzkoušeno a v klasické homeopatii se nepoužívá (až na výjimky ve velmi vážných případech). Vhodnější je vždy najít jeden přesný lék, který má potom nejlepší léčebné účinky. Uvedená homeopatika jsou léky, které se na problémy s kostními výrustky často používají. Jelikož neznám podrobnsoti Vašeho případu, zkuste je brát postupně a po 3 týdnech pozorujte, zda došlo ke změnám. Začněte homeopatikem Hecla lava 30 CH, vezměte si jednu kuličku podle návodu v tomto článku. Pokud nedojde ke změná, použijte homeopatikum Calcarea fluorica stejným způsobem nebo se domluvte na konzultaci s profesionálním homeopatem.

 7. Jiřina Nováková napsal:

  Dobrý den,moc prosím o radu.Od 9.1.jsem si zablokovala záda s uskřípnutím ischiasového nervu.Beru spoustu léků,injekce atd., ale levá noha stále brní a nemohu chodit.Bolest jde přes sedací nerv ,zadní stehno až do chodidla.Našla jsem si,že na tento problém zabere Hipericum Perforatum 9Ch a Arnika Montana 9Ch a zakoupila jsem obojí.Ještě jsem nezačala užívat,prosím poraďte mi kolik a jak často?Jsem už zoufalá,měsíc jen ležím a čekám na zázrak. Děkuji Nováková Jiř.

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den paní Nováková, začněte brát homeopatický lék Hypericum perforatum 9 CH 4x denně jednu kuličku podle návody uvedeného výše v článku. Berte homeopatika několik dní, až nejhorší bolest odezní. Pokud po 3 dnech nenastane úleva, napiště mi na mail rudolf.sehnal@seznam.cz S přátelským pozdravem. Rudolf Sehnal

   • Jiřina Nováková napsal:

    Děkuji za rychlou odpověď,jen ještě jsem zapoměla uvést,že beru Dorsiflex 2x denně a Aulin 2x denně…..mám tyto léky brát současně s homeopatiky,nebo je vysadit?Děkuji a zdravím

    • web-spravce napsal:

     Klasické léky berte beze změny tak, jak Vám je předepsal lékař a zároveň s nimi berte homeopatikum.

     • Jiřina Nováková napsal:

      Dobrý den,tak beru homeopatika třetí den dle vás a mírné zlepšení nastalo,ikdyž to není na dlouhé stání nebo chození,Byla jsem na neurologii,kde mi nejprve nabídli infuze,které nechci,protože mi nedělali dobře na žaludek.Mám rozepsané rhb,začít mám 16.2.skotské střiky,poté parafín a měkké techniky.Chci se vás zeptat,jak dlouho a kolikrát denně mám brát ještě ta homeopatika,myslím,že po rhb se to opět rozbouří a bude víc bolet.Pokud nebude vyhnutí,asi na ty infuze nakonec budu muset jít a to bych asi homeopatika vysadila nebo co potom?Děkuji za odpověď J.Nováková

     • web-spravce napsal:

      Dobrý den paní Nováková, homeopatický lék Hypericum berte stále stejně, klidně další 3 týdny dokud zlepšení bude pokračovat. Rhb a další podpůrné léčebné postupy, které uvádíte, jsou v těchto případech většinou nezbytné. Pokud ani po této době nedojde k podstatnému zlepšení ischias, vyhledejte pomoc homeopata ve Vašem okolí, pokud jste z Prahy nebo okolí, můžeme se potkat v mojí poradně http://www.homeopatie-sehnal.cz/objednavka-konzultace-homeopaticka-poradna-praha/ a vše probrat detailně. S přátelským pozdravem, Rudolf Sehnal

     • Jiřina Nováková napsal:

      Pane Sehnale,moc vás zdravím a nezlobte se,mám ještě jeden dotaz.Beru na vaše doporučení na lumbago/ischias/ homeopatika Hypericum 9Ch,tak jak jste mi napsal 4x 1 kuličku.Léky jsem již musela vysadit,neb Nimesil se nesmí brát déle než 15 dní.
      Jelikož se dlouhá léta spoléhám na přírodní léčbu,léčí mě pan dr.Jonáš celostní medicínou.Nyní mám od něho preparáty,které mám začít užívat a nevím,jak se to bude snášet s homeopatiky.Zdali mám brát vše,ale zase aby toho nebylo na organismus moc,je mi 60 let a mám ke všemu chronický zánět žaludku a psychicky mi ta záda také nepřispívají.
      Na bolesti teď také nic nemohu brát a tak budu ráda za vaše rady.Mějte se hezky a zdravím Nováková J.

 8. Linda napsal:

  Dobrý den,

  moc prosím o radu, jaké homeopatika použít na můj problém.. asi 14 dnů mám problém se zoubkem, byla mi vyvrtána stará plomba, dána hojivá vložka.. po týdnu bolestí se stav nelepšil, zub mě neskutečně bolel, kdykoli jsem jedla, pila, projela zubem neskutečná pulzující bolest, celý den cítím tupou bolest, snad každou půlhodinu mám nával bolesti a zub tepe, škube… jakmile se předkloním, či rychle vstanu, zub se opět rozbolí. Dnes jsem byla na rtg, u zubařky, vyměnila hojivou vložku za novou a říkala, že zub mám v pořádku, není tam zánět, nic, co by způsobovalo bolest, že tomu nerozumí. S tím, že pokud se přes víkend zub nezlepší, umrtví jej. Nechci o něj přijít, když v něm problém není, ale nevím, co teď dělat, bolí stále.. proto se obracím na Vás a chci zkusit homeopatickou léčbu. prosím o radu, jaké homeopatika jsou pro mne vhodné a kolik kuliček/jak casto? Děkuji moc

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den,
   tepavou bolest zubů po zákroku má několik homeopatik. Kupte si homeopatika Belladonna 30 CH a Chamomilla 30 CH. Začněte užívat první Belladonnu 4x denně po dobu dvou dnů. Pokud bolest začne ustupovat pokračujte ještě několik dnů do podstatné úlevy. Pokud po dvou dnech Belladonna nezabare, začněte stejným způsobem použivat homeopatikum Chamomilla.

 9. Radka napsal:

  Léčba zadní rýmy

  Dobrý den, syna (tři a půl roku) trápí od října 2015 rýma. Sotva ji vyléčíme, tak je tu znovu. Většinou je hlen bílý, a po ránu žlutý. Dávali jsme Stérimar s Cu, a jakmile jsme ho vysadili, tak se rýma zarazila. Syn má zvětšenou mandli, dýchá pusou a občas 3x za den vysmrká nepatrné množství hlenu. Rozhodla jsem se zkusit homeopatii. Lékárnice mi poradila: Sinupret 3x denně 15 kapek, Hydrastis canadensis 9ch 2xdenně 3 -5 kuliček (na spuštění rýmy), Pulsatilla 9ch 3xd 3-5 kuliček (na zelenou rýmu) a Phytolacca decandra 9ch 2xd 3-5 kuliček (na mandli). Přečetla jsem si velice užitečná pravidla užívání homeopatik a počet dávkování kuliček. Doporučil byste mi, abych synovi dávala všechny tři “druhy” homeopatik? Pokud ano, tak jak postupovat v dávkování? Dát jeden druh, počkat zmiňovaných 20 minut a pak dát další druh atd.? Nebo je dát naráz? Děkuji a moc zdravím.

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den,
   s užíváním více homeopatik najednou bohužel nemám zkušenosti. Z hlediska určení další homeopatické léčby je vhodnější používat homeopatika postupně. Pokud se rozhodnete pro tento postup, zkuste jednotlivé navržené léky podávat postupně, každý dle doporučení lékárnice 2-3 dny, pokud problémy začnou ustupovat, pokračujte dále, pokud ne, pokračujte stejným postupem dalším lékem. V případě že se stav Vašeho syna v dohledné době nezlepší, vyhledejte zkušeného homeopata ve vašem okolí, protože bude potřeba nasadit konstituční léčbu.

 10. Zlata napsal:

  Přeji hezký den, pane Sehnale, na vysoký cholesterol mi bylo doporučeno užívat lycopodium clavatum 30 ch, 10 kuliček 1x týdně… Také tady platí, že postačí 1kul/týden? Na vašich stránkách zmiňujete, že lze léčit tinitus, poradíte?
  Zdravím a děkuji za zprávu.

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den, podle mých zkušeností skutečně stačí brát 1 kuličku, pokud užíváte podle postupu v článku. Léčba tinnitu není jednoduchá, je důležité podrobně probrat příčiny a zjistit další informace pro nalezení správného homeopatika. Proberte problém s Vaším homeopatem.

  • vladka sedlackova napsal:

   Dobry den pane doktore. Moc prosim o radu. Uz skoro rok trpim na opakovane zanety vicek a oci. Kapu a mazu ATB masti a kortikoidy. PROSIM O RADU ZDA SI MOHU POMOCT HOMEOPATIKY a KTERYMI. MOC DEKUJI ZA ODPOVED.

   • web-spravce napsal:

    Dobrý den, problém se zánětem očí a víček, který popisujete se Vám už dostal do chronické fáze, což už je řešení pro zkušeného homeopata, který bude muset najít nejen lék na tento konkrétní problém, ale zároveň konktrétní lék na Vaši konstituci – tedy konstituční homeopatický lék. Navíc bude muset zohlednit současnou léčbu kortikoidy. Obreťte se tedy na homeopata ve Vašem okolí, který s Vámi detailně vše projde a stanoví homeopatickou léčbu.

 11. Xenie napsal:

  Dobrý den,
  několik let mám problémy s lipomy, které se mi tvoří po celém těle, nejvíce na pažích. 3 x jsem si nechala lipomy chirurgicky odstranit, ale je jejich tvorba neustala. Je mi 62 let. Mohl byste mi doporučit vhodný homeopatický preparát ?
  Xenie

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den Xenie, jelikož se u Vás jedná o dlouhodobý, tedy chronický zdravotní problém, najděte si homeopata ve Vašem okolí, který Vám určí konstituční lék. Konstituční homeopatický lék Vám pak pomůže odstranit náchylnost k tvorně lipomů. S přátelským pozdravem, Rudolf Sehnal

 12. Dana napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu. Už 4 dny mám rýmu a chraplavý – odkašlávací kašel. V krku mně štípe,doktor řekl,že to je jen viróza. Protože kojím,tak neberu nic,jen kloktám solný roztok,popíjím čaje.. Rýma už mi přešla do zelené a bolí mě i oči. Mám roční dceru a ta má také rýmu, ráno žlutou,přes den bílou, hlenovitou. Taky kašle, chraplavým kašlem. V lékárně mi poradili pro ni Oscilo a Ferrum phosphoricum rozpustit do vody.
  Můžete mi poradit Vy?
  Moc děkuji.
  Dana

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den Dano, homeopatická léčba akutních nemocí na dálku není jednoduchá, protože se symptomy rychle mění někdy je třeba měnit i homeopatické léky. Oscilo dobře funguje spíše na začátky a v průběhu chřipkového onemocnění (bolesti svalů a kloubů, horečka). Ferrum phosph. je jedno z homeopatik, které funguje na nachlazení a bolesti v krku, můžete jím začít, rozpuštění kuličky do čisté pitné vody bez chloru a popíjení přes den můžete také vyzkoušet.

 13. Štěpánka napsal:

  Dobrý den, děkuji za zajímavý článek a poprosila bych o radu, syn (5 let) asi 2 měsíce trpí na moluska, naše rodinná známá, která se zabývá homeopatií mi doporučila Natrum muriaticum 30 CH jednou týdně 2 kuličky. Co byste doporučil vy? Děkuji za radu :-) Štěpánka

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den Štěpánko, uvedené homeopatikum je jedním z těch, která mohou s tímto kožním problémem pomoci. Pokud podáte 1 kuličku nebo dvě, efekt bude stejný.

 14. Aneta napsal:

  Dobrý den,
  dnes jsem si poprvé koupila homeopatika hepar sulfuris calcareum 30ch (snad jsem uvedla správně). V lékárně si nebyli úplně jistí. Mám už přes rok problém se zuby u kterých jsem měla několik zánětů a píštělí a dle lékaře chronický zánět stále trvá. Dásno u jednoho zubu mám stále nateklé a občas hnisavé, dle RTG jsou kanálky zanícené. Nevím zda mám správné homeopatikum a zda jej brát tak jak radili 5 kuliček 1x ob den, nebo jestli 1 kuličku každý den. Můžete mi prosím poradit, už jsem bezradná.

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den, uvedené homeopatikum na záněty může zabrat. V tomto případě, kdy se jedná o chronický problém, kupte si potenci 5 CH a berte 1 kuličku dle návodu v článku 2x denně po dobu 2-3 týdnů. Pokud se stav začne zlepšovat, pokračujte až do podstatného ústupu problému a poté přestaňte homeopatikum užívat. Pokud k žádné změně nedojde, vyhledejte homeopata, který Vám najde správný homeopatický lék.

 15. Jana napsal:

  Dobrý den, moc zajímavý článek! Chtěla jsem se, prosím, zeptat, loni mně a dětem byl 3-4x ze stěru diagnostikován streptokok pigeon, nyní mě zase bolí v krku… Jaká je možné použít homeopatika? A dalo by se brát něco dlouhodobě jako prevence? Syn ještě trpí asi od 4 let laryngitidou, v současné době již minimálně cca 2x ročně – lze brát také něco preventivně? Moc děkuji! Jana

 16. Jana napsal:

  Dobrý večer, syn 6 let chodí do MŠ a trpí na časté rýmy, které zatékají do krku a přejdou pak většinou v kašel. Někdy i s teplotou a celkovou únavou těla. Vyčetla jsem a zkoušela po vyléčení preventivně Silicea 30 CH 3 kuličky každý večer před spaním – do vybrání balení. Teď už týden opět průhledná rýma, která jde těžce vysmrkat, nasadila jsem Nux vomica 9 CH. Syn je v pohodě, tak dále chodí do MŠ. Dnes začíná i trochu chrapět, tak nevím, jestli pokračovat nebo zvolit jiné homeopatikum? Děkuji. Jana

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den Jano, pokud došlo k podstatnému zlepšení nachlazení a v dutinách už nemá zánět (průhledná rýmy), není zřejmě potřeba v léčbě homeopatiky pokračovat. Jak sama vidíte, akutní nachlazení se rychle mění a není snadné je řešit na dálku. Až nachlazení odezní, zajděte za homeopatem, který Vašemu synovi nalezne celostní homeopatikum, které zabrání dalšímu opakování rýmy a kašle.

   • Jana napsal:

    Dobrý den, děkuji za odpověď. Bohužel syn má pořád ucpaný nos, těžko smrká – jen po šplíchnutí Sterimaru Cu se vysmrká. Rýma je pořád hustá – průhledná. Slyším, že mluví “přes nos”. Mám pocit, že jeho stav je už týden stejný. Tak nevím, jestli Nux vomica 9CH stále ráno a večer podávat nebo ne? Není unavený, venku běhá, v MŠ je spokojený. Jen je podrážděný….Děkuji. Jana

 17. Luba napsal:

  Dobrý den, už několik měsíců mám vlčí zrno(chalazion) zkoušel jsem mastičky, ale ty nepomohly. Mám jít na řezaní, ale chci se toho vyhnout. Které z homeopatik by mohly zabrat. Našel jsem si Staphysagriu, Siliaceu, Calcareum fluoricum a Hepar sulfur. Díky za radu.

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den, homeopatických léků na ječná zrna je více a záleží na dalších faktorech. Z těch co uvádíte zkuste homeopatikum Staphysagria 5 CH, jednu kuličku 2x denně po dobu alespoň dvou týdnů.

 18. Marcela Lexová napsal:

  Dobrý den, moc Vás prosím o radu ohledně mé maminky. Měla jít na výměnu kyčle, ale po dvou dnech mám ji vrátili zpátky, že má vysoký tlak a je třeba ho nejdříve přeléčit. Dostala tabletky. Ona ho opravdu má vyšší, obvoďák říká, že je to ve věku 70let normální. Jenže patrně “strach z bílého pláště” jí tlak ještě zvýšil.
  Její dvoudenní návštěva nemocnice ji docela rozhodila a tak mám strach, jak se s tím po měsíci, kdy by měla znovu nastoupit, popasuje. Zakoupila jsem Aconitum napellus 15ch (chtěla jsem 30ch, popletli to). Je to tak v pořádku a jak ho eventuelně brát? A co to ředění?
  Moc děkuji za odpověď.
  Marcela

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den Marcelo, Aconitum je homeopatikum na akutní strach a může vyvolat akutní zvýšení tlaku. Takže až znovu pojede Vaše maminka do nemocnice na operaci, tak jí dejte Aconitum napellus 30 CH 1 kuličku večer před odjezdem do nemocnice, pak 1 kuličku ráno před vyšetřením – mělo by ji to uklidnit a tlak by měla mít takový, jak ho má normálně. Nemá cenu podávat homeopatikum dopředu. Jiná věc je zvýšený krevní tlak, na to by se měl podívat homeopat – důvodů může být celá řada. S přátelským pozdravem Rudolf Sehnal

 19. Míša napsal:

  Prosím o radu ohledně kombinování homeopatik… užívám 3*denně 3 kuličky staphysagrie na vlčí zrno, abych se vyhnula řezání, ale současbě mám 3m miminko a kojím a pro zvýšení laktace jsem si koupila ricinus communis…mohu je tady užívat současně samozřejmě cca s 2 hodinovým odstupem nebo je to špatně? děkuji vám za odpověď. Míša

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den Míšo, kombinované užívání homeopatik se používá v určitých případech a může fungovat. Pokud se oba problémy viditelně zlepšují, pokračujte v tom i nadále v časovém odstupu jak uvádíte. Pokud nebude docházet ke zlepšení, pokračujte pouze s jedním homeopatikem na problém, který je pro Vás v tuto chvíli důležitější. Pokud ani po 2-3 dnech užívání samotného homeopatika nedojde ke zlepšení, bude nutné hledat vhodnější homeopatické léky. S přátelským pozdravem, Rudolf Sehnal

 20. Andrea napsal:

  Dobrý den, pořídila jsem si na radu lékaře homeopatikum Sulfur CH5 na akné. Kolik kuliček denně a jak dlouho užívat?…

  Děkuji za radu.

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den, zkuste 1 kuličku denně ráno hned po probuzení po delší dobu, zhruba 3-4 týdny a pak posuďte, zda došlo k podstatnému zlepšení. Pokud ano, dále už homeopatikum neberte, pokud nedojde téměř k žádnému zlepšení, zvolte vhodnější homeopatický lék. S přátelským pozdravem, Rudolf Sehnal

 21. Monika napsal:

  Dobrý večer,
  chtěla jsem se Vás zeptat, když užívám homeopatika 1x týdně a 1x měsíčně 10 kuliček postačí i méně?

  Děkuji Monika

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den Moniko, podle mých zkušeností postačí klidně i 1 kulička, protože počet kuliček při jednom podání nehraje roli. Důležitější je správné podání homeopatika, zvolené opakování a hlavně správně vybraný lék. Ale pro jistotu si důvod počtu kuliček ověřte u toho, kdo Vám tento počet doporučil – může mít svůj důvod. S přátelským pozdravem, Rudolf Sehnal

 22. Monika napsal:

  Dobrý večer, pane Sehnala,
  chtěla jsem se zeptat, jestli byste mi nedoporučil něco na posílení imunity, dcera trpí na rýmy, kašel, teploty, občas bolení v krku není měsíc aby něco neměla, už jsme vyzkoušely kde co a nic nepomohlo. Jestli pomůže aspon takový krátký popis: má 7 let, chytrá, hodná, učenlivá, pomáhá dětem i ostatním, málo sebedůvěry, i když jí povzbuzujeme, všechno si strašně bere (např. zapomene úkol tak se bojí co jí řekne učitelka)pomáhá utěšení a pohlazení, spíše je zimomřivá, hubená.

  Děkuji moc za radu.
  Monika

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den Moniko, v tomto případě bude účinným řešením nalezení konstitučního léku. Informace, které posiláte jsou důležité, ale je potřeba jich získat podstaně více na osobní konzulataci, kde bych také potřeboval Vaši dceru vidět. Doporučování homeopatických léků “na dálku” je často nepřesné. Pokud tedy budete mít zájem o konstituční léčbu Vaší dcery, můžete se obrátit přímo na mě přes tento formulář http://www.homeopatie-sehnal.cz/objednavka-konzultace-homeopaticka-poradna-praha/ nebo na některého z homeopatů ve Vašem okolí – jejich přehled naleznete například zde http://www.homeopatie.cz/seznam-homeopatu/. S přátelským pozdravem, Rudolf Sehnal

 23. Stanislava Machačná napsal:

  Dobrý den, pane Sehnale,
  mám do teď pouze pozitivní zkušenosti s homeopatiky a nedám na ně dopustit. Vlastně jakýkoli problém se snažím vyřešit pomocí “zázračných kuliček”.
  Nicméně jsem nyní narazila a homeopatika mi přestala fungovat. Mám malé miminko, ráda bych kojila, ale nemám dostatek mléka. Byly mi doporučeny homeo Ricinus Comunis 5ch, užívat 5 kuliček 2x denně (teď už vím, že by jedna kulička bohatě stačila), ale po 3 dnech úžasných výsledků jsem zase na začátku a mléko nemám. Jak kuličky užívat, aby začali zase fungovat, nebo existují ještě jiná?
  Předem mockrát děkuji za odpověď a přeji hezký den, Machačná S.

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den paní Machačná, jsem rád, že sdílíme společně pozitivní zážitky s homeopatickou léčbou. Uvedený homeopatický lék je jeden z možných, které fungují a jak je vidět, měl dobrý účinek i u Vás. Počet kuliček při jednom podání skutečně nehraje roli, stačí jedna dobře podaná. Ale v tomto zřejmě problém nebude. Jedna možnost je, že homeopatika přestala fungovat díky jejich znehodnocení (třeba blízkost mobilního telefonu atd.). Zkuste si tedy koupit nové balení a brát 1 kuličku 3x denně. Důležité je také pít větší množství tekutin, hlavně vody, která je pro tvorbu mateřského mléka nezbytná. Po pár dnech uvidíte, zda došlo ke zlepšení, pokud ne je nutné hledat další varianty. S přátelským pozdravem, Rudolf Sehnal

 24. Soňa Kůtová napsal:

  Dobrý den pane doktore můj přítel má suché klouby na rukách a také palce občas až dochází k prasklinám neustále to svědí a nutí ho to škrabat Děkuji za odpověd

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den, v tomto případě může fungovat více homeopatik, která léčí suchou a praskající pokožku. K nalezení toho správno je však potřeba probrat řadu dalších faktorů na homeopatickém pohovoru, navíc léčbu ekzémů by měl mít pod dohledem zkušený homeopat. Doporučuji Vám najít si někoho ve Vašem okolí.

 25. Iveta Gaskova napsal:

  Dobry den,poradite mi vhodna homeopatika.Diagnostikovan autoimunitni zanet stitne zlazy,zacatek menopauzy a artroza v ruce.Na tu mam rhus 15 ch,zabralo to.Jak pokracovat dal,jsem dost apaticka,nervozni,mam strach,nechce se mi komunikovat s okolim,uzaviram se moc do sebe,objevuji se vybuchy vzteku,plactivost a lehci deprese.
  Dekuji za radu

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den, Vaše problémy je potřeba probrat podrobněji a komplexněji, ale pokud Vám Rhus tox. zabral (nevím jak často jste ho brala) tak ho přestaňte užívat a chvíli vyčkejte a sledujte, zda se ještě nebudou zlepšovat i ostatní příznaky, o kterých píšete, hlavně ty psychické. Pokud by i na této úrovni došlo ke zlepšení, může být toto homeopatikum Vaším celostním lékem. Rhus tox. má ve svém obraze podobné psychické stavy. Pak, až zlepšování ustane si vezměte pouze 1 kuličku stejného léku v potenci 30 CH bez dalšího opakování a pozorujte změny. Pokud k dalšímu zlepšení fyzických a psychický problémů nedojde, najděte si dobrého homeopata ve Vašem okolí.

 26. Simona napsal:

  Dobrý den,
  chtěla bych Vás požádat o radu týkající se homeopatik proti nadměrnému pocení. Potím se v noci na horní polovině těla a přes den, nejvíce v podpaží a na dlaních. Ruce mívám ale často studené. Běžné antiperspiranty nesnižují pocení ani jeho výraznější zápach. Můžete mi, prosím, doporučit vhodná homeopatika? Děkuji, hezký den. S.

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den, nadměrné pocení může vyléčit desítky homeopatických léků. K vybrání toho správného je ale zapotřebí množství dalších informací získaných během homeopatického rozhovoru. Podívejte se například na článek, ve kterém je stručně popsáno přes 20 homeopatik, které na zvýšené pocení pomáhají: http://vilcakul.extra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=415 Pokud v některém z popisů poznáte Váš konkrétní problém s pocením, homeopatikum si kupte v lékárně a berte 1 kuličku každé ráno po dobu 2-3 týdnů a pozorujte, zda došlo ke změně. Pokud ne, najděte si homeopata, který Vám správný lék pomůže vybrat.

 27. Lucie O. napsal:

  Dobrý den pane doktore, prosím o Váš názor. Moje dcera (8 let) trpí již přes dva roky kondylomaty v konečníku. Ted je po operaci a pediatrička nám doporučila homeopatika, je homeopat. bohužel dosud žádná léčba ani antivirotika nezabrala. Má brát Guna-Virus a Thuya occidentalis. Ale máme to nadávkované: Guna virus 3 kuličky – 3x denně a Thuya mám psáno 3 a nevím zda 3 kuličky denně? Co byste mi poradil, i přesto že doporučuje jen jednu kuličku denně? Mají se polykat nebo nechat rozpustit pod jazykem? Děkuji za radu. Lucie O.

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den Lucie, nejsem sice doktor, ale rád Vám na dotaz odpovím :-) Homeopatika je nejlepší vysypat z tuby do víčka a z víčka rovnou pod jazyk. Poté nechat v ústech kuličku rozpustit a 10 minut nepít a nejíst. Pokud si při jednom podání Vaše dcera vezme jednu nebo tři kuličky je pro efekt léčby jedno, důležitější je opakování léku po určenou dobu. Ve vašem případě bude nejlepší si s paní doktorkou ověřit počet opakování druhého homeopatika. Zná problémy Vší dcery detailně a ví, proč zvolila tento postup. S přátelským pozdravem, Rudolf Sehnal.

 28. Jana napsal:

  Dobrý den, prosím o radu jestli jsou nějaká homeopatika na podporu otěhotnění? Pro ženu i pro chlapa? Je mi 30 a příteli 35.
  Děkuji
  Hezký den
  Jana

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den Jano, znám dost případů, kdy homeopatie pomohla k otěhotnění, nicméně to není jednoduchá záležitost a téměř vždy je potřeba konstituční homeopatická léčba, někdy i u obou partnerů. Také je důležité zjistit, zda jde o problém více psychický nebo fyzický a mnoho dalších okolností. Dobré je také znát klasicklou lékařskou diagnózu a objektivní příčiny problémů, tedy pokud nějaké jsou, ale není to nutné. Doporučuji Vám objednat se u zkušeného homeopata a vše s ním detailně probrat. S přátelským pozdravem, Rudolf Sehnal

 29. Petr napsal:

  Chtěl bych se prosím zeptat jak pomoci s počínajícím šedým zákalem.TaKY MNE PŘEKVAPILO že někdo lidem se snaží nezištně pomáhat-za to velké DÍKY.

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den, pro začátak Vám doporučuji zajít do lékárny, která prodává větší sortiment homeopatik a poradit se tam. Pokud však máte více dlouhodobých zdravotních problému a šedý zákal je pouze jedním znich, doporučuji se objednat u homeopata ve Vašem okolí. Je totiž více než 20 homeopatik, která s tímto problémem pomáhají, jako například Calcarea carbonica, Calcarea fluorica, Phosphorus, Jaborandi atd., ale léčivý účinek bude mít pouze jeden z nich správně vybraný na základě Vašich individuálních charakteristik.

 30. Pavla napsal:

  Dobrý den, začátek roku jsem vysadila HA. Od té doby mám velmi špatnou pleť (akné po celém obličeji, na zádech, v dekoltu), někdy velmi bolestivé. Dále se mi zhoršily afty, které mám již delší dobu. Vždy jich mám několik najednou, velmi bolestivé, na dásních, na jazyku, v krku apod. Vždy trvá cca 14 dní než se zahojí a hned se objeví další. Kvůli bolesti z aft nemohu jíst, pít, polykat. Prosím, jsou některá homeopatika, která by mi mohla pomoci? Velmi děkuji

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den, řešil jsem několik případů, kdy došlo ke zhoršení zdravotních problémů po vysazení antikoncepce. Léků na tento problém je větší množství a je nutné vybrat ten správný po probrání všech okolností včetně psychického stavu a emocí. Obraťte se na homeopata, který Vám vhodné homeopatikum vybere. Homeopatika vybrané pouze na základě symptomů pleti a aft může fungovat pouze krátkodobě nebo vůbec.

 31. Jana napsal:

  Dobrý den. Prosím o radu. Syn(11m) je stále plačtivý,fixovaný na mě,špatně spinká. Chci koupit Pulsatilla 9CH. Ale nevím jak správně mu to dávat. V jakém množství vody rozpouštět,jak často a kolik kuliček dávat. Dále mu na noc dávám čípek Viburcol na prořezáváni zoubků. Mužu dávat častěji? Děkuji Jana

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den Jano, rozpusťte jednu kuličku homeopatika v cca deci kojenecké vody (nepoužívejete chlorovanou vodu z kohoutku) a dejte mu do úst jednu lžičku tekutiny (ideální je použít plastovou lžičku) mezi jídly a pitím, nejlépe hned ráno po probuzení. Takto mu dávejte jednu lžičku vždy čerstvě udělané tekutiny každé ráno 2-3 týdny a poté porovnejte, zda došlo ke zlepšení v oblastech, které popisujete. Pokud ano, přestaňte homeopatikum podávat. Pokud ne, bude zapotřebí hledat další homeopatikum. S přátelským pozdravem, Rudolf Sehnal

 32. Jana napsal:

  Dobrý den, prosím o radu. Trpím opakovanými záněty močových cest (bolestivé), ve většině případů po pohlavním styku. Je to nekonečný příběh. Děkuji moc.
  Jana (43)

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den Jano, zde Vám doporučím obrátit se na homeopata, protože jde o chronický, opakující se zánět. Je důležité do detailu probrat jak zánět probíhá, jaký druh bolesti cítíte a řadu dalších informací nejen o tomto konkrétním zdravotním problému, ale o Vás celkově. S přátelským pozdravem, Rudolf Sehnal

   • Jana napsal:

    Dobrý den pane Sehnale, děkuju za odpověď. Právě dnes se chystám do homeopatické poradny. Mám štěstí, uvolnil se jeden termín takto brzy. :-)
    Děkuju a mějte se hezky.
    Jana

 33. Markéta napsal:

  Dobrý den,
  prodělala jsem boreliózu a stále mě bolí horní čelist, nevím, zda je to od čelistního kloubu nebo od trojklanného nervu, všechna vyšetření mám v pořádku, bez nálezu, bylo mi doporučeno homeopatikum hepar sulfur, v jakém dávkování bych ho měla brát? Zkoušela jsem bylinné tinktury, ale jsou na mě asi moc silné, svědí mi ruce a nohy a otékají. Testy na alergie mám ale také negativní.Děkuji a přeji pěkný den. Markéta

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den Markéto, pokud je bolest čelisti způsobena zánětem dásní nebo například nafoukáním nervů v obličeji, Hepar sulphur může být vhodným lékem. Zkuste brát potenci 5 CH 2x denně ráno a veřer po dobu jednoho týdne, pokud se dostaví zlepšeni, pokaračujte až do odeznění bolesti a pak přestaňte homeopatikum užívat. Pokud se úleva nedostaví, budete muset hledat vhodnější homeopatikum. S přátelským pozdravem, Rudolf Sehnal

 34. Andrea napsal:

  Dobrý den,
  mohla bych Vás poprosit o radu? Můj syn (8let) trpí občasným nočním pomočováním. Koupila jsem mu homeopatika HomSet-INKO (Arsenicum9CH, Pulsatilla9CH, Staphysagria15CH)
  Akorát teda nevím jak a kdy dávkovat. Mohl byste mi, prosím, poradit? Mám dávat všechny tři kuličky současně ráno a večer? Děkuji mnohokrát za radu. S pozdravem Andrea

  • web-spravce napsal:

   Dobrý den Andreo, důležité je zjistit příčinu pomočování (úlek, nachlazení močových cest, zánět, strach, poranění při vyšetření močové trubice atd.). Uvedená hoemopatika mohou pomoci. Současné užívání více homeopatik ve své praxi nepoužívám, takže nedokáži odhadnout účinek. Vhodnější je začít postupně s jednotlivými homeopatiky. Vždy 1 kuličku 2x denně po dobu týdne. Pokud se problémy po týdnu zlepší, pokračujte s podáváním až do vymizení pomočování. Pokud se problémy po prvním homeopatiku vůbez nezlepší, pokračujte stejně dalším homeopatikem. S přátelským pozdravam, Rudolf Sehnal

 35. Aneta napsal:

  Dobrý den,
  během posledních 23 měsíců jsem prodělala 14 zánětů močových cest a močového měchýře, lékaři vždy nasadili antibiorika, nitrofurantoin se ukázal jako nejefektivnější, záněty provázela krev v moči, jak v tekuté formě tak ve formě větších sraženin. Zánět se vždy projevoval jako bolesti zad v oblasti ledvin, bolest břicha, silné pálení, nutkání jít často na záchod apod. Antibiotika vždy vyřešila akutní problém, větší vyšetření jako cystoskopie a kultivace moči či partnerova spermatu byly vždy negativní (záněty se dostavují vždy do 1 dne po pohlavním styku), vše by teoreticky mělo být v pořádku, záněty se ale pořád vrací. Z důvodu dalšího zánětu, který se dostavil předevčírem jsem se rozhodla navštívit homeopata, jelikož doktor mi doporučoval další léčbu ve formě antibiotik denně po několik měsíců, kterou odmítám (několik měsíců jsem měla odrovnanou imunitu kvůli antibiotikům, naštěstí se mi to podařilo nahodit zpět). Během dnešního sezení u homeopata mi byla provedena akupunktura v oblasti břicha, uší a hlavy. Jelikož byla ordinace přeplněná, sestřičky a pan doktor na mě neměli mnoho času, vysvětlení dávkování a užívání šlo do pozadí. Dostala jsem papírek s ručně psanými popisky, které nejsem schopná úplně přečíst a jedná se tak o domněnky, ráda bych se s Vámi tudíž poradila, jak mám léky užívat a zda je předepsané dávkování relevantní. Jedná se o následující:
  Denně
  *ráno do sklenice vody: Brusinky Vital (2 lžíce) + Citrogrep (15 kapek, užívat nejenom ráno, ale 3x denně) + Sangre de drago (20 kapek)
  *Staphisagria D12(1x denně 5 kuliček)
  *Medorrhinum C30 ( Po,St,Pá – 5kuliček)
  Při potížích:
  *Lichořeřišnice (3x denně 1 tabletu)
  *Canatharis 30 CH při bolestech (3 kuličky 6x denně)
  *Bacterium Coli Nos C30 (5 kuliček večer)
  *Arnica montana C9 (3x denně 5 kuliček) při krvi v moči
  Causticum C30 (3x denně 5 kuliček) při častém močení
  S tímto dávkováním si podle písma nejsem úplně jistá, univerzální rada ovšem byla 3x denně 5 kuliček, což je v rozporu s tím, co vidím ve Vašem článku. Přístup v ordinaci na mě působil velmi chaoticky a jsem teď vůči této léčbě mírně skeptická. Ze zánětů jsem už ale mírně zoufalá a jsem ochotná zkusit cokoliv, budu proto ráda za Vaši radu a případnou změnu dávkování léků.
  Děkuji předem za odpověď. S pozdravem Aneta.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den Aneto, doporučené homeopatické léky a doplňky stravy jako takové jsou na první pohled zvoleny správně – všeobecně mohou s Vaším problémem pomoci. Současné používání více homeopatik může v určitých případech pomoci a Váš homeopat / lékař k tomu má zřejmě důvod a zkušenosti. 5 kuliček bude fungovat stejně jako 1 kulička, množství kuliček při jednom podání nemá na efekt léčby vliv – důležitější je předepsané opakování. Jelikož neznám detailně Váš případ, zkuste doporučenou léčbu. Pokud se Vaše problémy zhruba do 2 týdnů nezačnou lepšit, proberte s Vaším homeopatem / doktorem další postup léčby a pokud se Vám i nadále budou problémy s močovými cestami vracet, obraťte se na homeopata, který Vám najde konstituční lék pro posílení imunity a vyléčí náchylnost k těmto problémům. Jiná než konstituční léčba zde zřejmě nebude trvale účinná. S přátelským pozdravem, Rudolf Sehnal

   • Aneta napsal:

    Děkuji Vám za odpověď a Váš čas. Homeopatovi jsem sdělila stejné informace jako v mém komentáři a na základě toho mi předepsal tuto léčbu. Jelikož můj problém byl předevčírem akutní, jsem momentálně ještě na antibiotikách, které mi homeopat doporučil dobrat. Zlepšení tak v následujících 2 týdnech očekávám jelikož zánět vždy vymizel a problémy na pár měsíců ustaly. Doufám ale, že je šance s výše zmíněnou léčbou docílit toho, že se již záněty nebudou vracet. Je některý ze zmíněných léků určen pro imunitu ? Děkuji ještě jednou. Aneta

    • Rudolf Sehnal napsal:

     Dobrý den Aneto, všeobecně správně vybraná homeopatika celkově posilují imunitu takže pokud léčba zabare, zvýší se i obranyschopnost Vašeho organizmu.

 36. Langáš Josef napsal:

  Dobrý den, prosím o radu jak zvýšit imunitu – stačí mírné prochlazení a pálí mne v krku, bolesti kloubů
  (bez teplot), jsem více a často unavený ap. Díky !

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, ve Vašem případě rada není jednoduchá, jestliže se Vám tyto problémy objevují dlouhodoběji, bude potřeba vše detailně probrat a najít konstituční, tedy celkový lék odpovídající Vaší obsobnosti, který posílí imunitu a tím pádem odstraní i náchylnosti k uvedeným problémům. Najděte si dobrého homeopata ve Vašem okolí, který Vám vybere ideální homeopatikum.

 37. Eva Dupalová napsal:

  Dobrý den, mám v lekl potíže s močový měchýře a cestami na urologii mě chtěli ĺéčit antibiotiky, ale mám velmi vysokého hodnoty u jaterních testů, tak mi byly poražena homeopatika takto,
  Co li bacilllinum 9ch 3 – 0 -3
  Staphysagril 9ch 3 -0 – 3
  Cantharis 15 Ch 3 kuličky 3-4X denní
  A zároveň jaterní drenáž
  Carduus 9ch 3 kul večer
  Taraxacum 9ch 3 kul. Večer
  Phophorus 9ch 3 kul večer
  Ferrum phosphoricum 15 Ch 3 kul. Večer

  Můžete mi Prosím sdělit Váš názor na tuto léčbu.
  Moc děkuji. Eva

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den Evo, všeobecně jsou v seznamu obsažena homeopatika, která pomáhají s léčbou jak močových cesta, tak jater. Se souběžnou léčbou více homeopatika nemám zkušenosti, ale doporučený postup vyzkoušejte, v některých případech může pomoci. Pokud po 2-3 týdnech této léčby nedojde k podstatnému zlepšení alespoň v oblasti močových cest, obraťte se na homeopata ve Vašm okolí, který Vám najde jeden celkový lék pokrývající Vaše fyzické a ostatní problémy. S přátelským pozdravem Rudolf Sehnal

   • Eva Dupalová napsal:

    Dobrý den, moc děkuji za odpověď. Bohužel se mi nějak nedaří najít homeopata v mm okolí. S pozdravem Eva

 38. Míša napsal:

  Dobrý den pane Sehnale,

  prosím o radu s bolestivými zuby. Již skoro 5 dní mě bolí zuby na levé horní straně. Je to nesnesitelná tepavá bolest. Z homeopatik užívám dva dny Belladonu 9ch a aconitum napellus 9ch. Nevím zda-li mám přidat i mercurius solubilis nebo hekla lava. Bolest vychází z horní dvojky,kde je nerv vytažený a ošetřen před 4lety. \z důvodu úrazu mám přední 1 pryč už od 5-ti let a nový můstek mi lékař uchytil na dvojky a trojky. Týden jsem pobývala na silném větru u moře.
  Prosím moc o radu a děkuji za Váš čas.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, pokud Belladona do teď nezabrala, přestaňte ji brát a zkuste homeopatikum Hekla lava 5 CH 3x denně po dobu do odeznění bolestí.

 39. Tereza napsal:

  Dobrý den, pane Sehnale,

  prosím, poraďte mi lék na chronickou obstrukci nosu.
  - dýchat nosem mohu, ale cítím, že ho mám tak cca na 50 % ucpaný (během dne střídavé ucpávání nosních dírek; jedna dírka např. půl dne ucpaná a druhá volná a naopak).
  - ráno mám plný nos a musím se vysmkat – hlenovitá rýma (malé bílé hleny, někdy s nažloutlým nádechem, přímo žluté ne).
  - řídký vodový výtok z nosu a slzení když se projdu lesem, či loukou, řídký vodový výtok z nosu mívám intenzivně v chladném počasí
  - jsem alergik na prach, roztoče, seno

  Děkuji vám.

  S pozdravem

  Tereza

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den Terezo, podle popsaných problémů bude složitější určit postup vhodné homeopatické léčby, protože jde o kombinaci chronického a akutního problému. Na akutní sennou rýmu si vyberte a užívejte některý ze seznamu těchto léků http://www.homeopatie-sehnal.cz/homeopatika-na-alergii/ který nejvíce odpovídá Vašim problémům (potence 5 CH 2-3x denně dokud bude potřeba). Po odeznění této alergie si najděte homeopata, terý Vám pomůže s chronickým problémem. S přátelským pozdravem Rudolf Sehnal.

 40. Dan napsal:

  Dobrý den,

  Dobrý den,

  prostudoval jsem si materii medicu a tak trochu jsem si odhadl lék, ikdyž na něm vyloženě netrvám. Lék Natrium muriaticum jsem zvolil proto, že jsem se nedostal z rochodu se svou přítelkyní, jsem z toho celej melancholickej i přesto, že to už není čerstvá záležitost. Mám odmala sennou rýmu a nyní i rýmu vazomotorickou (prej důsledek používání kapek, kdy kapky mohly narušit přirozenou cévní vazokonstrikčnost ve sliznici)
  Rád bych se zeptal, protože mě trápí oba zmíněné problémy, jestli mám použít nizkou potenci – např. 5 nebo 9 CH, nebo tu vyšší 30 CH? Příp. jinou. Děkuji , Dan

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den Dane, oba hlavní problémy, které uvádíte odpovídají léku Natrum muriaticum (a pár dalším). Ale pokud máte akutní sennou rýmu, zkuste nejdříve některé z těchto homeopatik http://www.homeopatie-sehnal.cz/homeopatika-na-alergii/ v potenci 5 CH 2-3x denně po dobu trvajících problémů. Až po odeznění senné rýmy vyzkoušejte Natrum muriaticum 30 CH pouze 1 kuličku a několik týdnů počkejte na reakce. S přátelským pozdravem Rudolf Sehnal.

 41. Martina napsal:

  Vážený pane Sehnale,
  prosím Vás o radu. Chystám se na IVF a jako podpůrný prostředek k úspěchu mi byla doporučena homeopatika. Dostala jsem dva léky, které mám brát najednou 2-0-2, a to aurum metallicum akh a apis mellfica akh. Jak jsem se ale dočetla na vašich stránkách, nedoporučujete brát dva různé léky souběžně a také uvádíte, že jedna kulička má stejný efekt jako dvě. Prosím Vás o radu, mám pokračovat v předepsaném postupu a nebo se mám řídit obecnými pravidly.
  Jsem po 3 potratech a dvou nevydařených IVF.
  Předem velmi děkuji za odpověď!

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, důvod doporučení uvedených dvou homeopatik v souvislosti s umělým oplodněním nedokáži posoudit – důvody totiž mohou být různé (fyzické symptomy samostatně nebo v kombinaci s psychickými). V tomto specifickém případě doporučuji držet se uvedeného doporučení.

 42. Renáta napsal:

  Dobrý den trpím psoriatickou artritidou a mam bolesti na to mě trápí když rano vztanu rozbuší se mi srdce natahuje mne na zvracení a mam třes co by jste mi prosim poradil za homeo? Predem moc Dekují pokud muzete odepíšete na e-mail

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, Vaše kombinované problémy je bohužel nutné probrat detailně, obzvlášť pokud trvají delší dobu. Najděte si homeopata ve Vašem okolí, který Vám doporučí vhodnou homeopatickou léčbu.

 43. Alice napsal:

  Dobrý den,
  ráda bych se Vás zeptala na homeopatika k porodu a nastartování laktace. S homeopatiky jsem úplný začátečník. První informace jsem čerpala ze stránek: http://www.vseprozdravi.cz/homeopatika-monokomponentni/tehotenstvi-a-kojeni.html

  Do termínu porodu mám už jen pár dní. V lékárně jsem si koupila ARNICA MONTANA 9 CH a RICINUS COMMUNIS 5 CH. Jinak neužívám žádné léky.

  Můžete mi, prosím, poradit, jestli mohu po porodu užívat oboje – Arnicu na hojení a Ricinus na rozkojení? Nebo si musím vybrat pouze jeden typ podle akutnějšího problému? Mohl byste mi napsat i doporučené dávkování?

  Děkuji předem za Váš čas. Alice

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den Alice, homeopatikum Arnica montana začněte brát hned po porodu a berte 1 kuličku 2-3x denně několik dnů pro rychlejší hojení. Ricinus (3-4x denně 1 kuličku) berte pouze v případě, že budete mít málo mateřského mléka. Většinou, pokud budete pít dostatek tekutin, hlavně vody, okolo 3 litrů denně, není potřeba laktaci podporovat. Souběžně je berte v případě nutnosti. S přátelským pozdravem, Rudolf Sehnal

 44. Tereza napsal:

  Dobry den, prosim o radu. Kojim a mam uz 2 mesic zanet v levem prsu(testy prokazaly zanet). Nemuzu mit atb. jiny nez penicilin( abych mohla dal kojit) a na ten jsem alergicka. Takze prs leduji a uzivam 3 den homeopatika: apis mellifica, chamomillu a pulsatillu. Vsechny na raz po 5 kulickach:-(.jak mi poradili v lekarne.muzete mi prosim rict, jak to spravne prokombinovat, pripadne doporucit neco jineho? Dekuji

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, pokud Vám uvedená homeopatika nepomohla do 1-2 týdnů, přestaňte je uživat a vyzkoušejte nejdříve Phosphorus 5 CH, 1 kuličku 3x denně po dobu několika dnů až do ústupu problémů. Pokud nezabere cca do týdne, zkuste Silicea 5 CH ve stejném dávkování.

 45. Hana Lubi napsal:

  Dobrý den, již přes dvacet let trpím sluneční alergií, která přichází s jarním sluncem a končí s podzimními dny. Letos jedu k moři a velice ráda bych si užila dovolenou bez problémů. Jaká homeopatika jsou pro tento druh alergie vhodná? Děkuji za odpověď.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, sluneční alergie léčí více homeopatik a zafunguje pouze to, které bude v souladu s Vaší osobností. Doporučuji zajít za homeopatem ve Vašem okolí.

 46. Marcela napsal:

  Dobrý den,za týden mě čeká císařský řez, koupila jsem si na doporuceni homeopatika na lepší hojení operační rány ( arnica Montana a staphysagria) můžete mi poradit s užíváním a dávkováním? Děkuji

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, vezměte si 1 kuličku homeopatika Arnica večer před zákrokem, 1 kuličku ráno v den zákroku a pak několik dnů poté 1 kuličku 3x denně až do zhojení.

 47. Jitka napsal:

  Dobrý den, moc prosím o názor. Mám chronické letité problémy s patními ostruhami, před lety jsem prodělala i ozařování. Vhodnou obuví se mi pak dařilo držet problém na uzdě. Teď však pravá pata bolí jako čert (zřejmě nové boty), nic nepomáhá, nemohu téměř chodit. Zakoupila jsem hekla lava 9CH a beru teď asi 3 dny 2x denně 5 kuliček. Je můj postup správný nebo mám urychleně zakoupit 30CH, jak jste radil někomu viz výše? Moc děkuji.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, pokračujte v užívání tak jak doposud, pouze místo 5 kuliček berte 1, efekt bude stejný.

 48. Markéta napsal:

  Dobrý den,moc prosím o radu. Již od května mně trápí ischias,minulý týden jsem přišla z nemocnice,kde jsem dostala 10 kapacek a byl mi aplikován obstřik páteře,je to týden po zákroku a stále nemohu chodit,noha hrozně bolí.Prosím o radu jaká homeopatika bych mohla zkusit,aby došlo k zlepšení.Děkuji moc

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, na tento problém je několik homeopatických léků a je důležité, aby Vám ten správný vybral homeopat ve Vašem okolí na základě detailního popisu problému. Také je důležité, aby jste s ním byla v kontaktu, protože bude možná potřeba použít několik homeopatik postupně po sobě. Až Vás bolest přejde a budete v pořádku, doporučuji začít zvolna posilovat břišní a zádové svaly, jedině tak předejdete opakování tohoto problému v budoucnosti. Na internetu naleznete vhodné cviky, nebo si najděte někoho, kdo Vám je ukáže.

 49. Zuza napsal:

  Dobry den, pane Sehnale,

  dekuji za strucny a jasny navod jak uzivat homeopatika. Chtela bych se jeste zeptat podle ceho se rozhoduje jestli uzivat kazdy den nebo treba jen o vikendu.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, všeobecně platí, že při dlouhodobých chronických problémech se potence 5-9 CH mohou žívat denně pod delší dobu a 15-30 CH 1x týdně. Čím vyšší je potence, tím přesněji musí být vybraný lék, a to nejen podle fyzických problémů, ale i podle psychických charakteristik léčené osoby. Vyšší potence se mohou užívat také denně po omezenou dobu, například při akutních nemocech, ale ty Vám musí přesně vybrat homeopat. Takže doporučuji užívat denně potence 5 CH a po pár dnech uvidíte, zda se problémy zhoršují či zlepšují.

 50. Irina Zaremba napsal:

  Dobrý den pane Sehnale . Mojě 3 leta neteř už pul roku ma problém se zácpou .Ji hodne zeleniny , pije dostatečne,pohyb ma také rada. Na velkou chodi i jednou za 7 dni- za pomoci klizmy- ,zadržuje to , poleháva, boji se bolesti . Hovínko tmavé barvy , bobkovíte jako kukuřice .Porádte , prosim co na to můžeme použit . Cela rodina je s toho neštástna .Moc tu holčičku milujem a je ji nam moc lito. Děkujěm za odpověď.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, na zácpu jsou homeopatické léky jako Alumina, Lycopodium, Nux vomica a řada dalších. Účinkovat ale bude jen ten, který má v sobě charakteristické symptomy problémů Vaší neteře včetně možné příčiny, která k vyvolání zácpy vedla – například odloučení, změna stravy, nějaký zákrok a podobně. Doporučuji nejdříve vyšetření u klasického lékaře, zda se nejdená o funkční problém a pak navštívit homeopata ve Vašem okolí. Můžete například zkusit Lycopodium 5 CH 2x denně po dobu 1-2 týdnů, pokud nezabere, bube vhodné navštívit homeopata a vše s ním detailně probrat.

 51. Dana napsal:

  Dobrý den, je mi 66 let a již delší dobu trpím v určitých různě dlouhých časových obdobích srdeční arytmií(diagnostikovány komorové extrasystoly), která se objeví náhle a trvá většinou 3 dny a subjektivně pociťuji vynechávání srdeční akce a ztížené dýchání,beru betablokátor, který mi naordinoval kardiolog a chtěla bych zkusit doplnit tuto léčbu vhodným homeopatikem, nevím, jestli třeba Argentum nitricum nebo jesli byste mi doporučil něco jiného?Děkuji mnohokrát za odpověď.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, Argentum nitricum by mohlo pomoci na základě příznaků, které popisujete. Kupte si potenci 5 CH a berte 1 kuličku 1x denně. Pokud do 2-3 týdnů nepomůže, navštivte homeopata.

 52. Alena napsal:

  Dobrý den,
  mám 14 dní do termínu porodu a ráda bych začala užívat homeopatika. Koupila jsem si Arnica Montana 9ch na užívání před porodem a Actea racemosa 9ch na užívání během porodu.
  Prosím o radu jak nejlépe užívat.
  Děkuji

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, vezměte si homeopatikum Arnica montana několik hodin před očekávaným porodem a pak ji berte 2x denně po dobu zhruba jednoho týdne po porodu – vždy stačí 1 kulička. Pomáhá jak při hojení, tak zmírňuje bolesti. S homeopatikem Actea racemosa nemám zkušenosti.

 53. Lucie napsal:

  Dobrý den,
  prosim o radu- dvouletý syn se v noci často budí,zhruba každou druhou hodinu a vyžaduje kojení, jinak pláče a neusne.Ale když ho nakojím,usne u toho do pěti minut. Hlady se nebudí, spíše potřebuje vědět, že jsem u něj, že není sám. Jinak je přes den hodný,upovidaný,ale chce byt porad se mnou, vse chce dělat se mnou, je na mne celkove hodně zavislý.Co byste doporučil ,aby lépe spinkal a nebudil se každou chvíli? Moc Děkuji

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, z vlatní zkušenosti vím, že každé dítě se chová jinak, některé se v noci musí na kojení budit, jiné chtějí kojit třeba 10x za noc. To co uvádíte je na první pohled v pořádku, na homeopatické řešení to nevypadá. Uvidíte, zda se to samo během pár týdnů neupraví.

 54. Denisa napsal:

  Dobrý den, pane Sehnale,
  mám 8 týdenní holčičku a zhruba 4 týdny ji trápí silná kolika. Jsou tedy dny,kdy je to o něco lepší a pak je i několik dni v kuse, kdy přes den proplace i 8h. Nejhorší to je k ránu a celé odpoledne. Ma vzedmute bříško, je plně kojena a pri jídle to v ní slyšitelně škrouká. Stolici ma nepravidelně,třeba i po 5 dnech. Ihned po jidle se začíná kroutit, zvedat nožičky a občas si i prdne,ale nezdá se mi,ze by jí to nějak zvlášť ulevilo. Byli jsme i na ultrazvuku k vyloučení pylorostenozy, ale i tam byl závěr “jen” těžká kolika. Před každým kojenim dostava kapičky proti nadýmání, nasadili jsme i probiotika Bio Gaia, ja už držím přísnou dietu, cvičíme s nožičkama, nahříváme bříško a masirujeme bříško- což se ji moc nelíbí. Pediatricka říkala,ze k tomu ma zřejmě i výraznější gastroezofegealni reflux, takže děláme i proti refluxni opatření. S homeopatiky nemam žádné zkušenosti a je to zřejmě poslední možnost k vyzkoušení. Mohl byste mi, prosím, poradit vhodný přípravek? Děkuji!

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, pokud problémy stále trvají, najděte si homeopata ve Vašem okolí, bude možná potřeba vyzkoušet několik homeopatických léků rychleji po sobě, takže bude dobré s ním být v kontaktu.

 55. Hana napsal:

  Dobrý den, moc Vás prosím o radu. Již delší dobu trpím na tlaky v krku, takové křeče krčních svalů, které mě nutí nadměrně polykat naprázdno (psychické svírání a dušení ). Velmi se tím trápím.Užívám Ignatii amaru 30CH asi měsíc, ale žádné zlepšení nepociťuji, spíše naopak. Velmi děkuji za odpověď. S vřelým pozdravem Hanka

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den Hanko, pokračování v užívání Ignatie Vám nepomůže, budete muset zvolit jiný homeopatický lék, který pokryje Vaše psychické problémy a tím se následně vyřeší i problém s polykáním. Ignatii tedy přestaňte užívat a zajděte za homeopatem, který Vám najde správný lék. Důležité pro nalezení správného léku bude, kromě jiného, určení příčiny těchto problémů (strach, zážitek, fyzické poranění, atd.).

 56. Lucie G. napsal:

  Dobrý den,
  Jsem 5tydnu po porodu (císařský řez) a plně kojim. Nyní ale miminko prochází růstovým spurtem a k tomu jsou velká tepla, nejraději by bylo u prsa celý den, jinak hodně pláče a je neklidné. Jedno prso mám viditelně menší a plní se mlíčkem méně. Kojím nekdy i každou hodinu. Rada bych zvýšila laktaci. Prosím o radu zda homeopatika Apis Mellifica jsou správnou volbou??předem děkuji

 57. Martina napsal:

  Dobry den,
  Rada bych pozadala o radu. V cervenci jsem onemocněla zanetem rohovky. Ten se vylecil, ale zanet byl velmi tezky a na rohovce zůstala jizva, ktera vypada na oku jako bila skvrna, ktera je neprůhledna a ja pres ni nevidim. Lekari nedavaji moc sanci, ze by se to mohlo zlepsit. Poprosila bych o radu, ktera homeopatika by mi.mohla pomoci a v jakém dávkování. Na jednech strankach jsem cetla ze snad Salicea by mohla alespon zmirnit jizvu, ale nevim davkovani. Mockrat dekuji a preji kradny den

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, zkuste Siliceu 5 CH 1x denně 2-3 týdny, pokud nastane nějaká změna, pokračujte do vyřešení problému a pak přestaňte s užíváním. Pokud po 2-3 týdnech nedojde k žádnému zlepšení, pokračujte homeopatikem Calendula stejným způsobem.

 58. Andrea napsal:

  Dobrý den, prosím o radu.
  V homepatické lékárně mi doporučili brát 7-14 dní před termínem porodu Arnica montana 30CH 1x denně; v brožurce z homeopatické lékařské asociace je doporučeno brát Arnica montana 15CH 1x denně a další homeopat ze světhomeopatie.cz mi doporučil brát měsíc před termínem Arnica montana 15CH 2x denně. Můžete mi na to napsat ještě Váš názor prosím. Mám v tom opravdu zmatek… To ředění má asi větší vliv, než jsem si myslela. Děkuji a přeji hezký den

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, moje ověřená zkušenost je, že stačí vzít jednu kuličku 30 CH den před očekávaným porodem a pak ráno 1 kuličku v den porodu. Samozřejmě den porodu nejde přesně odhadnout, takže můžete začít brát homeopatikum den před plánovaným dnem porodu a pak pokračovat 1 kuličkou denně ažd o porodu – pokud přijde později. Když se porod dostaví neočekávaně dříve, vezměte si 1 kuličku před odjezdem do porodnice.

 59. Eva napsal:

  Dobrý den,
  mám prosbu, jsem těhotná v 10 t. a trpím celodenními nevolnostmi – nejistým žaludkem a nyní čerstvě už 3 dny zvracením v průběhu dne a hodně k večeru. Mám problémy i s pitným režimem již, tak hledám nějaké šetrné řešení na zmírnění obtíží. Beru jen hormonální podporu po IVF jinak žádné léky. Jsem jinak zdravá a bez obtíží. Můžete mi poradit jaká homeopatika v tomto případě použít? Předem moc děkuji za vstřícnost.
  Příjemný den přeji.
  E.

 60. Zdena napsal:

  Dobrý den, prosím, které homeopatikum je vhodné brát při hypertenzi? Jsem žena 51 let, štíhlá, kuřačka, metličky u kotníků.Popíjím denně cibulovo okurkovou šťávu a užívám lněný olej + mleté semínko v tvarohu. Je to lepší, ale ráda bych vše podpořila homeopatiky, se kterými mám dobré zkušenosti. Také mne trápí bolavý loket, bez otoku, v klidu bez bolesti, ale paži nepropnu, bolí.Děkuji a přeji Vám krásné dny..

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, ve Vašem případě bude nejlepší navštívit homeopata. Hypertenzi řeší více homeopatických léků, ale je potřeba na základě dalších symptomů najít ten nejblížší Vaší osobě.

 61. Alena napsal:

  Dobrý den,
  nevíte, proč se u léku Oscilococcinum má brát celá tuba, když vlastně léčí i jedna kulička – jak píšete?
  A další věc – je mi divné, že se některá homeopatika nedají volně koupit bez receptu, např. Calendula.
  Děkuji za odpověď.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, několikrát jsem vyzkoušel podávání pouze jedné kuličky a funguje to také – navíc Oscilo. u nás prodávané je v potenci 200 CH, což je už vysoká potence. Stačí tedy párkrát zopakovat 1 kuličku. Calendula u nás není volně k prodeji, jak uvádíte – pouze na předpis – pravidla výběru volně prodejných léků a léků na předpis mi nejsou známa. Obecně při vhodně vybraném léku ať z jedné či druhé skupiny homeopatik nevidím problém. U nás neprodávaná homeopatika nebo homeopatika na předpis si můžete objednat bez omezení na zahraničních e-shopech.

 62. Jiřina napsal:

  Dobrý den. prosím o radu, zda lze užívat homeopatika na snížení cholesterolu. Prosím, máte s tím u Vámi léčených osob nějaké zkušenosti? Děkuji Vám za odpověď.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   V tomto případě nalézt vhodné homeopatikum není jednoduché, najděte si homeopata ve Vašem okolí se kterým proberete všechny symptomy včetně problémů s cholesterolem.

 63. Petra napsal:

  homeopatik. Prosím o radu. Mám 6 týdenního chlapečka, kterého trápí kolika. Kolikrát prokřičí celý den. Nezabírají žádné kapky, sem tam pomůže masáž bříška. Díky bolestem se budí ze spánku i po 10 minutách po usnutí, v obličeji je celý rudý, propíná se do luku. Dle příznaků by odpovídala Chamomilla vulgaris. Jak tato homeopatika funguji? Utiší pouze křeče nebo mu pomohou s odchodem plynů a stolice? Jak často je můžu synovi podávat? Nemohou mu nějak uškodit? Předem moc děkuji za odpověď.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   V akutní indikaci Chamomilla pomáhá na Vámi popsané koliky. Podávejte homeopatikum Chamomilla 5 CH 2x denně rozpuštěné v dětské vodě (stačí vždy jedna malá lžička pokaždé čerstvě připravená) po dobu 1-2 týdnů. V případě přetrvávajících problémů nebo jejich zintenzivnění navštivte ošetřujícího lékaře.

 64. Markéta napsal:

  Dobrý den , prosím o radu. Mám dvouměsíčního chlapečka, který si hodně vypije a pak to nestíhá trávit do dalšího pití. Pak ho bolí bříško a kroutí se. a navíc poslední dobou začal špatně spát. Usne u mě v náručí a když ho položím tak se za pár minut vzbudí a když už spí náhodou v postýlce tak rozhazuje ručičkami a je celý neklidný. Děkuji za odpověď.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, je potřeba detailně probrat všechny symptomy Vašeho syna a pak zvolit vhodný homeopatický lék, najděte si homeopata ve Vašem okolí se kterým proberete všechny symptomy.

 65. Ludmila napsal:

  Dobrý den,
  potřebovala bych poradit. Už sedmý měsíc mě trápí ostruhy na obou patách. Šest měsíců beru Hekla lava, teď momentálně chodím na druhou dávku ozařování a žádný výsledek. Mám pokračovat v užívání homeopatik nebo to nemá význam a mám tuto léčbu ukončit děkuji Bočková

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den paní Bočková, patní ostruhy se léčí delší dobu, ale 7 měsíců už je dlouhá doba. Nechte si doporučit jiné homeopatikum, přesto, že Hekla lava je jedem z předních léků na tento problém. S přátelským pozdravem.

 66. Gabriela napsal:

  Dobrý den, prosím Vás, které homeopatika použít? Mám 13. měsíční dceru. Má rýmu a kašel. Přes den spíš ucpaný nos a průhledný sekret, vypadá to na zadní rýmu ,co se týče kašle odkašlává jen ráno dostává 3x denně 10 kapek Kaloby. Děkuji a přeji hezký den

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, vhodných homeopatik může být několik, najděte si homeopata ve Vašem okolí se kterým proberete všechny symptomy Vaší dcery.

 67. Zuzana napsal:

  Dobrý den, na rentgenu mi byly diagnostikovány ostruhy na obou patách 1,1 cm. Mohu užívat homeopatikum Hekla Lava 30Ch nebo zvolit jinou potenci k odstranění bolestivosti? Děkuji za odpověď.

 68. Miroslava napsal:

  Dobrý den, je možné nahradit užívání hořčíku homeopatikem Magnesium phosphoricum ? Piju rozpustný chlorid hořečnatý, ale vůbec mi nechutná a kupovaným doplňkům stravy moc nevěřím, neuvádějí množství čistého hořčíku. Má homeo stejné účinky jako jiný dostupný hořčík? Potřebuji na doplnění.
  Děkuji, Kaňová.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, nejzdravější způsob jak do těla dopravit hořčík je pravidelná konzumace čerstvých zeleninových salátů s přidáním například vojtěšky a špenátu (mají vysoký obsah hořčíku). Homeopatický hořčík Vám ho do těla nedodá (možná umožní jeho lepší vstřebání) a navíc homeopatik řady Magnezia je několik druhů a musí být vybrány na základě mnoha dalších symptomů.

 69. Adéla napsal:

  Dobrý den.
  Ráda bych se zeptala, co použít na plíseň nehtů. Silicea?
  Děkuji

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, ano je to jeden z možných léků, potenci 5 CH berte 1 kuličku 1x denně po dobu několika týdnů.

 70. Ludmila napsal:

  Dobrý večer,
  prosím mohl by jste mi doporučit jiné homeopatické léky na ostruhy na patách ? Neznám nikoho u koho bych se poradila děkuji Bočková

 71. Marie napsal:

  pane Sehnale,prosím o radu, je mi 53let,od svých 46let nemám dělohu.Zhruba 4roky trpím přechodovými problémy-nespavost,návaly, pocení, bušení srdce,špatná nálada, nervozita. Sehnala jsem si v lékárně HOMSET pro ženy 2, obsahuje tato homeopatika : Actea recemosa 9CH, Sepia 15CH,Lachesis 15CH,Ignatia amara 9CH.Potřebuji vědět, zda užívat od každého přípravku po 1kuličce nebo jaký je způsob užívání. Děkuji za odpověď Marie

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den Marie, s těmito kombinovanými homeopatickými léky nemám zkušenost, ale zkuste brát 1 kuličku denně 3x týdně po dobu několika týdnů nebo do zlepšení problémů, pak přestaňte.

 72. Karolina napsal:

  Dobrý večer,
  chtěla bych se zeptat, pomáhají-li homeopatické léky i na psychické problémy? Popřípadě, které by bylo vhodné užívat? Mám velký problém se sebevědomím, červenáním se, vystupováním na veřejnosti.. Je to velmi nepříjemné a ocenila bych i minimální zlepšení. Příliš se mi nechce své problémy s někým probírat, proto prosím o radu Vás.
  Děkuji.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, homeopatika pomáhají najít psychickou pohodu, ale pro vybrání toho správného léku je důležité Vaše problémy detailně probrat. Pokud jste z Prahy nebo okolí, můžeme se potkat v poradně.

 73. Ludmila napsal:

  Dobrý večer,
  můžete mi prosím odpovědět na moji otázku : jaké jiné léky by se mohly brát na ostruhy na patách , když mi Hekla Láva nezabírá
  děkuji Bočková

 74. Helena napsal:

  Dobrý den, pane Sehnale,
  mám problémy se spánkem, které začaly v době mého prvního těhotenství a s větší či menší intenzitou mě trápí již 12 let. Usínám většinou dobře, ale v noci se probouzím (kolem druhé hodiny) a usínám třeba až kolem páté ráno. Moje praktická lékařka mi předepsala antidepresiva Trittico, která mi pomáhají, ale nechci se smířit s tím, že mám tyto léky dlouhodobě užívat. Minulý týden jsem si koupila homeopatika Thuya occidentalis 15 ch. Zatím nepozoruji změnu k lepšímu, ale až dnes jsem si teprve přečetla, jak správně homeopatika užívat, tak se to třeba ještě zlepší. Nebo byste mi poradil něco jiného?
  Děkuji za odpověď.
  Helena

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den Heleno, pokud jste nepocítila nějakou změnu k lepšímu po 2-3 týdnech, nebude to zřejmě správné homeopatikum. Doporučuji Vám najít si homeopata ve Vašem okolí a vše detailně probrat.

 75. Marie C. napsal:

  Dobry den,

  chtela jsem se zeptat na jednu vec a to, ze mi jedna pani doktorka, ktera se homeopatii zabyva, doporucila pro kojence davkovani 10 kulicek na 100ml vody a pa se davaji jen 2 lzicky denne. Jak tu pisete tak by stacily klidne jen 2 kulicky a i mene vody. Je to tak? Muzu tedy rozpustit jen 2 kulicky napr. jen ve 20ml vody? Predem dekuji moc za odpoved. Hezky den.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, všeobecně v homeopatii nezáleží na množství kuliček během jednoho podání. Uvedené množství kuliček bude fungovat stejně jako 1 či 2 kuličky v menším množství vody. Důležitější je podávat kojencům homeopatika rozpuštěné v kojenecké vodě, tak jak Vám doporučila doktorka.

 76. Hana Novotna napsal:

  dobry den, moc bych vas chtela poprosit o radu..homeopatika me velice nadchla na zaklade odbornych clanku a doporuceni avsak ne zcela se v nich vyznam. Nakonec jsem si poridila hepar sulfurls calcareum , sepia officinalis a phosphoricum acidumacidum. Pred tremi mesici jsem porodila chlapecka a zacaly mi neuveritelne vypadavat vlasy, plet same akne. Mohl by jste mi prosim poradit s kterym pripravkem by bylo nejvhodnejsi zacit a jeho davkovani? Dekuji Novotna

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den paní Novotná, na to není jednoduchá odpověď. Důvodů vypadávání vlasů může být několik a je nutné zvážit nejen současné okolnosti po porodu, ale i před porodem atd. a nebral bych to určitě na lehkou váhu. Z navržených léků, které uvádíte, můžete zkusit Sepii 5 CH jednu kuličku denně po několik týdnů. Ale raději si najděte homeopata ve Vašem okolí.

 77. Ludmila napsal:

  Dobrý večer pane Sehnale už jsem vám 2x psala zda by jste mi doporučil na ostruhy na patách jiné homeopatika než Hekla Lávu , která mi nepomáhá , Psala jsem vám už 24.9., ale zatím jste mi neodpověděl děkuji za brzkou odpověď Bočková

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den paní Bočková, bohužel v této diskuzi nedoporučuji konkrétní homeopatika, protože pro jejich správný výběr je často potřeba hodně času a daleko více informací získané na osobní konzultaci. Někdy mohu potvrdit výběr navrženého léku, přesněji zda je mezi těmi, které mohou s problémem pomoci. Navštivte homeopata ve Vašem okolí, se kterým vše detailně proberete. Děkuji za pochopení.

 78. Dana Zborníková napsal:

  Dobrý večer, ráda bych se Vás optala na názor, jak mám postupovat při braní homeopatik. Dnes mi doktorka na gynekologii předepsala 3ampulky homeopatik, které si mám brát po 3x 3 kuličkách v půl litru vody (která může vydržet týden). Jedná se o Arnicu Montanu 15Ch (prý při krvácení, úrazech a operacích) Staphysagrii 15ch (“kde řeže nůž”) a graphites 15ch (hladí jizvy). Zde píšete, že se nemají homeopatika kombinovat.Jsem 6neděl po přirozeném porodu s nástřihem (očistky trvaly 4 týdny).Od malička se mi ale špatně hojí jizvy. Zde píšete, že se nemají homeopatika kombinovat.Jak mám tedy, prosím, kuličky brát? Vám děkuji za Vaši radu a omlouvám se, že krátím Váš drahocenný čas. S pozdravem, Dana Zborníková

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den paní Zborníková, při akutních problémech, jako jsou například operace, je možné podávat i více homeopatik najednou. Takže postupujte podle návodu paní doktorky. Nic tím nezkazíte.

 79. Monika napsal:

  Dobrý den. Mohla bych vás poprosit o radu? Již 3 týdny mám bolesti zad a šíje, zřejmě od krční páteře. Po masáži jeden den fungují, ale pak se bolesti vrátí. V noci nemohu bolesti spát. Co užívat? Děkuji Monika

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den Moniko, najděte si homeopata ve Vašem okolí, který s Vámi problémy deteilně probere a najde nejvhodnější homeopatický lék.

 80. Jarka napsal:

  Dobry den, rada by som sa spytala ake homeopatika odporucate na posilnenie imunity u 6 rocneho dietata. Co som si nacitala, tak sa odporuca Silicea 9 CH, Thymuline 15CH a Echinacea 5 CH. A potom som narazila na problem v davkovani,lebo tam sa clanky rozchadzaju. Bud som nasla ze 5 guliciek z kazdeho brat 1 x do tyzdna od jesene do jari, alebo brat 2 gulicky 1x do tyzdna mesiac a potom Thymuline a Siliceu 1x za 2 tyzdne a tu Echinaceu ze sa smie brat mesiac potom mesiac pauza a takto dalej. Podla vas ako to mam davat 6 rocnemu synovi a aj sebe ked chcem predchadzat chorobam, pretoze so synom sme casto chory. Alebo prosim poradte co uzivat. Dakujem za odpoved

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, posílit imunitu mohou Vámi uvedené léky, ale také nemusí. Je důležité zvážit více faktorů syna a na základě toho vybrat nejvhodnější homeopatikum, k čemuž je nutné navštívit homeopata. Pokud všach chcete zkusit samoléčbu, začněte potencemi 5 CH a uživejte léky postupně 2-3 týdny 1 kuličku 1x denně, pokud po této době dojde k nějakému zlepšení fyzických a/nebo psychických problémů, našla jste správný lék. Pokud ne, pokračujte dalším homeopatikem. Pokud je vyzkoušíte a ke zlepšení nedojde, navštivte homeopata, který provede přesný výběr léku – což doporučuji udělat nejdříve.

 81. Eva Mikova napsal:

  Prosim Vas pan Sehnal, existuje nejake homeopatikum na zakal sklovca=alpacit.
  Dakujem velmi pekne. Milova

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den paní Milová, pokud máte na mysli šedý zákal, existuje přes 20 homeopatckých léků, které s ním mohou pomoci. Nemá cenu je zde vypisovat, protože výběr toho správného léku by měl provést homeopat, který zváží všechny okolnosti. Léčebný efekt bude mít ve Vašem konkrétním případě pouze jeden z nich, protože v homeopatii se vybírají léky na základě individuálních charakteristik léčené osoby.

 82. Kateřina napsal:

  Dobrý den, prosím můžete mi poradit jaká homeopatika brát a kolik na chronickou bolest kloubů prstů, šlach a svalů horní končetiny? Je mi 25 let a dle lékařů a testů jsem naprosto zdravá, údajně je bolest které se skoro dva roky nemohu zbavit z přetížení. Děkuji za radu.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, homeopatik na tyto problémy je celá řada, nevštivte homeopata, který Vám vybere na základě Vašich dalších individuálních charakteristik ten správný.

 83. Lucie napsal:

  Dobrý večer,

  Prosím můžete mi poradit, jak silné homeo (chamomilla ) máme dávat 9 mesicnimu miminku při prořezávání zoubků? Jak dávkovat a jak dlouho můžeme podávat?

  Dekuji předem za odpověď.

  Lucie

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den Lucie, stačí potence 5 CH podávaná několikrát denně. Homeopatikum rozpusťte v kojenecké vodě podle návodu v tomto článku.

 84. Jana Nová napsal:

  Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. Na levém dolním víčku mám již rok vlčí zrno,červené a zapouzdřené, jakoby do koule, bez hnisu. Vevnitř v oku pod víčkem, je vidět zánět a malou hnisavou bouličku, která mně v oku trochu tlačí,, vždy se to trochu zlepší, pak zhorší,, operaci jsem odmítla, hodně se to vstřebalo, ale ted je to opět horší,, ráda bych homeopatika, ale nevím co vybrat a jaké ředění,, děkuji za radu s pozdravem J. N.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, s vlčím či ječným zrnem Vám může pomoci několik homeopatik, ale důležité je vybrat to nejvhodnější na základě dalších detailů probraných během homeopatické konzultace. Najděte si tedy homeopata ve Vašem okolí, který vybere ten správný homeopatický lék a zároveň odstraní náchylnost k tomuto a případně dalším zdravotním problémům.

 85. Petra Borsová napsal:

  Dobrý večer, pane Sehnale,

  narazila jsem na Vaše stránky náhodou a jsem nadšena, takové komplexní shrnutí jsem nikde nenašla. Chtěla bych se zeptat, jestli jste se ve Vaší praxi setkal s onemocněním cluster headache a jeho léčbou/tlumením pomocí homeopatie. Manžel tímto onemocněním trpí již řadu let a stále jsme nenašli ten správný lék. Na jiných stránkách jsem našla dle popisu nejvhodnější ACTAEA RACEMOSA 9CH.

  Předem děkuji za odpověď, s pozdravem

  Petra Borsová

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den paní Borsová, jsem rád, že jste se v článku dozvěděla vše, co jste potřebovala. S léčbou lokalizované a opakující se bolesti hlavy mám zkušenosti. Po určitém čase zkoušení se daří ataky vyřešit nebo alespoň podstatně snížit jejich frekvenci. Je důležité na jedné straně detailně probrat všechny okolnosti, které problém zapříčiňují, lokalizaci, charakter bolesti a na druhé straně hledat konstituční lék, který tyto přesně lokalizované bolesti hlavy má ve svém obraze. K homeopatiku Actea racemosa (nazývaný také Cimicifuga): pokud jsou bolesti v temeni a přidává se k ní ztuhlost krku, může se jednat o tento lék. V tom případě může Váš manžel brát potenci 5 CH 1 kuličku denně po dobu 2-3 týdnů a pozorovat změny.

 86. šárka Görlichová napsal:

  Dobrýden,chtěla bych se zeptat jestli je vhodné brát od bolesti krční páteře arnica montana 9ch a případně jak užívat a ještě bych potřebovala pro manžela nějaké homeopatika užívá warfarin a enelbin na ucpané cévy a má cukrovku ,tak jestli by jste mu něco nedoporučil. Děkuji za odpověd.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, pokud máte krk pohmožděný a problém souvisí s poraněním, natažením atd. krčních svalů, Arnica by mohla pomoci, berte ji 2-4 dny 1 kuličku 2x denně. Pokud to nepomůže, vyhledejte homeopata ve Vašem okolí nejen pro sebe, ale i pro Vašeho manžela. K nalezení léku bude potřeba detailní konzultace.

 87. Markéta napsal:

  Dobrý den, mám zánět u kořene mrtvého zubu, udělala se mi píštěl. Jaké homeopatikum byste navrhoval? Doporučili mi Siliceu, ale nevím jakou potenci ani jak často a jak dlouho. Poradíte mi, prosím? Děkuji

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, v tomto akutním případě zkuste brát potenci 5 CH 1 kuličku 4x denně po dobu problému. Ale pokud se problém nezlepší do druhého dne, zajděte na klasické ošetření.

 88. Jana Magaly napsal:

  Dobrý večer, pane Sehnale, prosím o radu- 20.října jsem absolvovala vyčištění kanálků, následně zaplnění a nalepení tzv. půkorunky zubu – 6ky vpravo dole. Nový zub byl zpočátku trochu citlivý, ale lékařka říkala, že je to možné, ale že se vše postupně zklidní. Poslední dva dny se však citlivost zvětšuje a já mám obavy, zda se pod kořeny, které by měly být vyčištěné a zaplněné-lékařka pracovalavelmi pečlivě, používala mikroskop-nemůže tvořit zánět. Mohl byste mi, prosím poradit některé z homeopatik, abych komplikacím předešla? Koupila jsem si a začala dnes uživat Heklu lava 9ch. Moc Vám děkuji za odpověď. Jana M.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den Jano, berte uvedené homeopatikum 1 kuličku 3x denně a pokud nepocítíte úlevu do 2 dnů, tak navštivte hoemopata, který Vám najde vhodný lék.

 89. Marie napsal:

  Dobrý den,

  už delší dobu náš syn (10M) trpí s prořezáváním zoubků, budil se s šíleným křikem od cca 23h a to po 20 min až hodině až do rána, kdy v 5h vstává, takže byl i stále unavený, mrzutý, když mu rostl první zub, používali jsme 10 dní Chamomillu vulg. 9 CH, spinkal mnohem mnohem lépe, ale nyní mu rostou 3 zoubky najednou a další dva se prořezávají, po znovunasazení Chamomilly 9 CH se nic nestalo, zkusili jsme ředění 15 CH, také nic, na doporučení Mudr.jsme zkusili 30CH a po ní spinká opět mnohem lépe, nekřičí, jen si párkrát zakňourá. Když ji vysadíme, hned tu noc začne více křičet, následující jsme tam, kde jsme byli. Může ji tedy brát dlouhodobě, když zabírá, dětská lékařka to nedoporučovala. Neradi bychom malému nějak uškodili. Rozpouštíme 2-3 kuličky ve vodě a dáváme stříkačkou po částech, dokud není klidnější.

  Děkujeme za radu. Marie Š.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den Marie, zkuste si nechat od paní doktorky poradit další homeopatický lék vhodný na problémy s prořezáváním zubů. Tento je možná blízký ale ne zcela přesný, proto zřejmě působí tak krátkodobě.

 90. Andrea napsal:

  Dobrý den,
  prosím Vás o radu. Byl mi doporučen homeopatický lék Sepia Officinalis – popis homeopatického typu Sepia mi odpovídá (únava, apatie, nechuť k sexu, 10 měsíců absence MS, zimomřivost, pocit prázdného žaludku, podrážděnost aj.). Jak mám tento lék dávkovat?
  Děkuji za odpověď.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, pokud Vám Sepia celkově pokrývá uvedené symptomy, zkuste vzít potenci 15 CH, 1 kuličku 1x bez dalšího opakování dle návodu v článku a pozorujte změny během 2 týdnů.

 91. Jana napsal:

  Dobrý den, mám chronický zánět pod zubem – čtyřkou vlevo nahoře. Před lety mi zubař čistil kanálky a dal korunku, zároveň nechal v zubu pravděpodobně i kousek nástroje. Letos v červenci byly kanálky znovu pročištěny (nástroj zůstal, protože je opravdu hluboko), ale zatím se zánět nelepší. Zároveň se mi v létě začala drolit 8-čka vlevo nahoře. Byla hodně zkažená a již ji mám vytrženou. Dále mi vypadla druhá korunka (čtyřka vpravo nahoře). Mám od své homeopatky napsány 3 homeopatika: Belladonna 15ch, Hepar sulphuris 9ch a Pyrogenium 9ch, vše mám brát 3 x denně 5 kuliček od každého. Můžete mi na to prosím říct Váš názor? Ještě bych měla doplnit, že se mi v prosinci 2015 narodil syn a nyní ještě stále kojím. Děkuju mockrát.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, uvedená homeopatika mohou pomoci, vyzkoušejte tedy navržený postup léčby. Po dvou týdnech s homeopatkou proberte, k jakým změnám došlo.

 92. Nikola napsal:

  Dobrý den, potrebovala bych poradit.Byla mi zjištěna cysta na kostrci zatim bez abscesu.Mam doma pulrocni mimco a na internetu ctu same hruzy co a jak a na jak dlouho to cele je.Nasla jsem radu, ze mam brat wobenzym a homeo Mercurius SOLUBILIS 3*DENNE 5 KULICEK musim říct ze se to zlepšilo a muzu si na to uz sefnout a tolik to neboli ale boulr porad stejna a je to takove jak ticho pred bouří. Existuji na to ještě nejake jiné homeo ktere by mi mohli pomoct ? Tydle beru uz asi 14 dni.Moc dekuju za radu ! Mejte se hezky.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, pokud tato kombinace zabírá, a homeopatikum je v nízké potenci 5 nebo 9 CH, pokračujte ještě další dva týdny v užívání. Pokud cysta zmizí nebo se podstatně zmenší, přestaňte homeopatikum užívat. Pokud nedojde k podstatné změně, navštivte homeopata a vše s ním zkonzultujte.

 93. Denisa napsal:

  Dobry den, pane Sehnale,

  chtela bych Vas pozadat o radu. Od mala trpim na atopicky ekzem (AE). Nekdy je AE horsi, nekdy lepsi. V dobe, kdy jsem byla tehotna, AE uplne vymizel. Momentalne mam 8 mes. syna a plne kojim. AE mam snad nejhorsi za celou dobu. Prevazne jej mam na rukach, kde jsem mela AE normalne. Nove se mi AE objevil na lytkach a v obliceji (kolem ust a oci). Nejvic me tizi, ze AE uz ma I muj syn. Na nartech a v podkolenni jamce. AE nas velmi svedi, hlavne v noci. Promazavame A-dermou Exomega. Nasadila jsem eliminacni dietu. Cistim se chllorelou a uzivam vitaminy Lactavit a Zinek. Docetla jsem se, ze proti svedeni je vhodny homeopaticky lek CROTON TIGLIUM a na ekzem je vhodny SULFUR. Mohu jej uzivat kdyz kojim? Popripade muze uzivat tato homeopatika muj syn? Velmi Vam dekuji za odpoved. Preji Vam prijemny den. Denisa F.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den Deniso, všeobecně: homeopatika se dají užívat během kojení a může je brát i Váš syn (rozpuštěné v kojenecké vodě podle návodu v článku, aby se zabránilo případnému vdechnutí kuličky). Ekzémy jsou celkově jedny z nejnáročnějších na léčbu jakýmkoliv způsobem, v případě homeopatie je nejúčinnější najít konstituční homeopatický lék, to znamená ne pouze homeopatikum na základě symptomů kůže – i když i ty jsou jedním z vodítek k léku. Sulphur je jedním z léků na ekzém, pokud se naleznete v tomto popise http://vilcakul.extra.hu/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=117 můžete ho vyzkoušet v potenci 5 CH 1 kuličku denně po dobu cca 2 týdnů a porovnat stav ekzému. Symptomy homeopatika Crotom tiglium naleznete zde http://vilcakul.extra.hu/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=57, pokud se v popisu najdete, můžete zkusit stejný postup. Doporučoval bych ale konzultaci u profesionálního homeopata.

 94. alena napsal:

  Dobry den. Chtela bych Vas poprosit o radu. Je mi 57 let a mam problemy psychicke, spatne spim, trpim strachem, uzkosti, bojim se nekam jit, hned se mi rizbusi srdce, zvysi se mi tlak, musim si vzit prasek, bojim s.e o deti, vnoucata, trpim panickou uzkosti, nemohu se toho zbavit, z poradny homeopatie mi doporucili arventum nitrikum akh 3×3 tablety, beru je druhy den a je mi hure, muze to byt tou davkou, co by jste mi poradil? Dekuji. Alena

 95. alena napsal:

  Napsala jsem spatne. Argentum nitricum, jsem strasne vnitrne roztresena, mam v sobe vnitrni neklid, tres. Alena

 96. Ivana napsal:

  Dobry den, mám problémy s akné, dělají se mi bolestivé vridky po kterých mi zůstávají jizvy, podle popisu jsem si našla, že by pro mě bylo vhodné HEPAR SULFURIS CALCAREUM 9CH nebo SILICEA 5CH, co by jste mi doporučil a kolik tabletek denně? Předem děkuji za odpověď

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, oba dva léky mohou být v hodné. Začněte jedním z nich v potenci 5 CH a užívejte 1 kuličku 1x denně po dobu 2-3 týdnů sledujte změny. Pokud k žádné nedojde, přejděte na druhý z nich.

 97. Martina napsal:

  Dobrý den, chci se zeptat zda mate nějakou zkušenost s detoxikaci organizmu po očkováni? Je vhodná thuja occidentalis 9ch? Nebo je nutné použit na to speciální homeopatika – izopatika?
  A ještě jeden dotaz, pokud nezáleží na počtu užívaných kuliček, znamená to, ze větším počtem nemohu ublížit? Mohou mít homeopatika vůbec vedlejší účinky nebo ne? Moc vám děkuji za odpovědi, Martina

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den Martino, zde jsou zjednodušené odpovědi:
   a/ detoxikaci po očkování je dobré udělat v případě, že se dostaví nějaké vedlejší účinky a trvají delší dobu. Pak je možné zvolit jeden vhodně vybraný lék včetně homeopatika Thuya nebo homeopatika vyrobená přímo z vakcinace. Volba vždy záleží na konkrétních symptomech. Pokud očkování proběhne bez dlouhodobějších následků nebo komplikací, není potřeba nic řešit.
   b/ při jednom podání, tedy užití homeopatika v jeden moment má stejný efekt jedna kulička stejně jako jedno celé balení. Pokud by k tomu nedopatřením došlo, nemělo by to mít žádné následky. Jiná věc je ale pravidelné podávání homeopatik po určitý čas. Pokud by člověk bral delší dobu, třeba měsíc a déle, homeopatika vyšší potence, třeba 200 C či 1 M, mohly by se u něho projevit symptomy tohoto léku (pokud je člověk na homeopatickou léčbu citlivější, může k tomu dojít i při nízkých potencích). V tomto případě stačí homeopatikum přestat brát a symptomy samy časem zmizí nebo užít jiný, vhodně vybraný homeopatický lék.

   • Martina napsal:

    Děkuji moc za odpovědi, co se tyče toho očkováni, mám 15mes syna vždy byl klidný, usměvavý, spínkal vždy klidně celou noc, usinal sám v postýlce (Cca do 10min od uložení), teď je 5tydnu po očkováni živou vakcinou mmr, vzteka se kvůli každé maličkosti, někdy tak moc ze boucha hlavičkou o zeď, nebo o podlahu, knoura a breci většinu dne, v noci se budí s pláčem (spis tedy řevem), kope kolem sebe, stejne je to i po odpoledním spánku, špatně usina, brečí když ho dávám do postýlky, často má úplně studené ručičky, často má průjem… dětský lékař řekl ze to vše mohou být opravdu negativní následky očkováni, ale ze se s tím dosud nesetkal ať zkusíme thuju occ. 9ch 2x denně 5kulicek, chci se zeptat, jestli byste volil stejný způsob léčby nebo co byste mi v tomto případě doporučil vy? Pokud by dávka thuji byla příliš vysoká jakými symptomy by se to projevilo ? Rada bych synovi pomohla ne mu ještě více ublížila (domnívám se totiž, ze mu to očkováni opravdu ublizilo)… děkuji moc za vaše rady

    • Rudolf Sehnal napsal:

     Příznaky, které popisujete jsou skutečně vážné a svým charakterem a intenzitou odpovídájí s vysokou pravděpodobností problémům po očkování. Vyzkoušejte postup doporučený lékařem po dobu 2-3 dnů. Thuya může částečně pomoci a jejím podáním nic nezkazíte, ale nepokrývá všechny uvedené symptomy. Ale zároveň co nejdříve navštivte zkušeného homeopata. Tento vážný stav nedoporučuji podcenit a řešit na dálku.

 98. Marie C. napsal:

  Dobry den pane Sehnale, chtela bych se zeptat, zda existuje nejaky homeopaticky lek na lepsi hojeni analni trhlinky. Dcerka (5mesicu) ma bohuzel 2. Davame Hemagel Procto cipky. Mensi trhlinka se uz celkem zahojila. Vetsi bohuzel jeste ne. Uz jsou to 2 mesice a porad se to nelepsi. Je mozne lecbu nejak podporit? Dekuji za odpoved. Hezky den.

 99. Irena Starovičová napsal:

  Dobry den, jsem jiz opakovane ..potreti po padu na lyzich, v prubehu nekolika let..nyni cerstve – 10 dnu – narazene rameno, natazena rotatorova manzeta, kolem lopatky, spasmus. Pri urcitych pohybech to dost boli a pohyb je omezen. Koupila jsem si Arnicu Montanu 9 CH, zacala jsem brat 5 kulicek 3x denne. Poradite mi, prosim, jeste neco, aby bolest, napeti a omezeni pohybu rychleji ustoupily?

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Arnica je skvělý poúrazový lék, obzvláště, když se na poraněných místech také vytvoří modřiny. Pokračujte v jejím užívání dále, alespoň 2-3 týdny. Poté zkuste Rhus Toxicodendron 5 CH nebo Ruta 5 CH 2x denně, což jsou léky na na poranění šlach, kloubů atd.

 100. Kateřina napsal:

  Dobrý den,pane Sehnale,prosím,poraďte mi.10 letá dcerka,která má diag,kombinované postižení /autismus,vývojová dysfázie,intolerance na mléčné výrobky/ má opakované záněty dutin,bolesti hlavy,někdy se to rozjede i do ucha.Podávala jsem dlouhodobě,cca 3-4 měsíce Phyrogenium CH 9 a potíže nebyly.Před 14 dny jsem phyrogenium ch 9 vysadila a už zase má bolesti hlavy a ouška.Moc děkuji.Kateřina

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den Kateřino, v tomto případě je potřeba detailní probrání všech symptomů a nalezení vhodného homeopatika. Najděte si co nejdříve dobrého homeopata ve Vašem okolí.

 101. Světlana D. napsal:

  Dobrý den pane Sehnale, 11 leté dceři se objevila bradavice na palci pravé nohy, už pět měsíců s ní bojujeme, nepomohl Vlaštovičník ani Kolodium, bradavice je bolestivá s černými kořínky. Na kožním doporučili chir.extrakci, to je podle mě poslední řešení. V lékárně nám poradili Thuya occidentalis 15ch jednou denně 5 kuliček a Antimonium crudum 15ch dvakrát denně 5 kuliček. Užíváme 14 dní, bradavice se nejdříve začala zmenšovat a tolik nebolela, ale teď na začátku 3 týdne je zase větší a bolestivější, prosím o radu co dál. Předem Vám moc děkuji Světlana Dostálová.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den Světlano, pokračujte 2 týdny podáváním pouze jednoho léku, a to Thuya. Pokud dojde k podstatnému zlepšení, pokračujte až do vymizení bradavice, pokud ne, přejděte na druhý doporučený lék. Pokud nezabere ani tento postup, najděte si homeopata, který Vám najde nejvhodnější lék, na bradavice jsou jich totiž desítky.

 102. Šárka napsal:

  Dobrý den pane Sehnale,
  terapeutka mi doporučila užívání následujících homeopatik z důvodu chybějící ovulace (snaha o početí): po skončení menstruace Apis mellifica AKH 3x2tbl denně po dobu 12 dní, kromě toho Folliculinum 30ch jednorázově 8.den po začátku menstruace 1×5 kuliček a pak 20.den 1×5 kuliček, plus Luteinum 9ch 16.-26. den.
  Je dávkování správné (vzhledem k tomu, co uvádíte v článku – kombinování více druhů homeopatik) či jak ho upravit? Moc děkuji.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, jelikož neznám detaily Vašich problémů, vyzkoušejte doporučenou léčbu. Pokud má Vaše terapeutka s kombinovaným předepisováním zkušenosti, může to pomoci. Pokud se do 1-2 měsíců nedostaví výsledek, nechejte si najít Váš konstituční homeopatický lék.

 103. Kristína napsal:

  Dobrý deň pán Sehnal,
  Chcela by som sa na vás obrátiť s opakovaným problémom krvacajucich hemoroidov. Zhruba od konca minulého roku sa mi to objavilo a s prestávkami sa mi to deje dodnes. S prestávkami preto,lebo mi bolo doporučené homeopatikum Hamamelis 30CH. Po troch dňoch uzivania mi to prejde no zhruba po ďalších dvoch dňoch sa mi to vráti a to sa deje stále dokola. Vedeli by ste mi prosím poradiť, čo ešte alebo čo iné by sa dalo v tomto postupe liečby doplniť alebo zmeniť?
  S hemoroidmi mám občasné problémy už od pôrodu môjho druhého dieťaťa. No to krvacanie sa objavilo až po pár rokoch.
  Ďakujem vám veľmi pekne za radu.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, homeopatikum Hammamelis (Vilín) je jeden z několika vhodných homeopatik na uvedený problém. Zkuste tento postup: kupte si potenci 5 CH a užívejte 1 kuličku denně ráno po probuzení. Po 2-3 týdnech zhodnoťte, zda došlo ke zlepšení, pokud se stav podstatně zlepší, přestaňte homeopatikum uživat. Pokud ne, najděte si homeopata, který Vám najde vhodný lék a doporučí vhodně dávkování.

 104. Vendy napsal:

  Dobrý den,
  moc Vás prosím o radu, můj syn (22 měsíců) trpí opakovanými Vlčími zrny na očích. Začalo to loni v srpnu a od té doby, jen co mu uzraje jedno, udělá se mu druhé. Poslední 3 týdny jsou nejhorší, to už má 3 Vlčí zrno po sobě. Na oční nám vždy dají mastičky s kortikoidy a heřmánkové obklady. Nyní dostal antibiotický sirup Ospen 400 a Ophthalmo Framykoin. Nešlo by Vlčí zrna léčit spíše homeopatiky?
  Moc Vám děkuji za radu.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, doporučuji dokončit klasickou léčbu určenou lékařem. Pokud i poté bude problém vlčími zrny trvat, vyhledejte profesionálního homeopata ve Vašem okolí, který najde synovi lék nejen na oční problémy, ale i na celkové posílení imunity. Tím se zabrání opakovanému návratu problému.

 105. Michaela napsal:

  Dobrý den,
  Čeká mě císařský řez a bylo mi doporučeno používat takto.
  ARNICA 15CH- 14 dní před porodem-5 granulí 2x denně (rozpustit ve vodě)
  od prvního dne po porodu-5 granulí 3x denně do dobrání tuby
  STAPHYSAGRIA 15CH-den před porodem 5 granulí rozpustit ve vodě
  od prvního dne po porodu 5 granulí 2x denně po dobu 10 dní
  RICINUS 5CH-10 dní po operaci 5 granulí 2x denně
  Nebo by bylo lepší dát si vždy jednu kuličku pod jazyk a nechat rozpustit. Zajímalo by mě tedy kolikrát denně a jak je to s kombinací homeopatik, když mam doporučeno brát 3 druhý. Dekuji

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, doporučuji tento postup: Arnica 15 CH večer před termínem zákroku, hned ráno v den zákroku a pak 2-3x denně cca týden. Vždy 1 kuličku pod jazyk, nechat rozpustit, bez zapíjení. Arnica pomůže k rychlejšímu hojení.

 106. Katerina napsal:

  Dobrý den.Prosím o radu,pokud je to možné…Dcera má 13 měsíců a z toho 12 měs. byla léčena se slznými kanálky-slzení,hnisání.Opakovaně dostávala od obvodni doktorky oční kapky,probíhaly masàže kanalku,nakonec jsem se rozhodla jít na oční,kde dcerce provedli průplach a opět nasadili ATB kapky.To pomohlo jen na 14 dnů.Na kontrole už druhy průplach neprováděli,prý už je na to velkà (11měs.) a tak dostala opet ATB oční kapky a při nezlepšení nám byl doporučen už jen operační zákrok v narkóze.Samozřejmě se dcerce problémy vrátily-neustále vytékající hnis z očí a já už jsem bezradná,proto zkouším jako poslední možnost Vás.Dočetla jsem se,že by mohla zabrat Silicea 9CH.Dekuji předem za radu.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, homeopatik na vytékající hnis z očí je více. Není bohužel snadné takto na dálku poradit, který bude ten správný. Je potřebaé zvážit možné příčiny, charakter výtoků a také zohlednit další symptomy Vaší dcery. Pokud se chcete vydat cestou homeopatické léčby, doporučuji co nejdříve najít profesionálního homeopata ve Vašem okolí.

 107. Nikol napsal:

  Dobrý den,
  prosím o radu. Dá se pomocí homeopatik zlepšit kvalita kůže, myslím tím zpevnění.? Je mi 55 let a pleť na obličeji a krku začíná povolovat, dělá se mi druhá brada, i když jsem štíhlá. Taky se mi začínají dělat vrásky, i když o pleť pečuji. Vím, že je to v tom věku normální, ale přece jen bych si ráda pomohla homeopatií než skalpelem, pokud je to možné.
  Děkuji za odpověď.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, bohužel s tímto problémem Vám na základě svých zkušeností s největší pravděpodobností nejsem schopný pomoci.

 108. Adéla napsal:

  Dobrý den, budu mít přijímačky na SŠ, byli mi doporučeny homeopatika Argentum – Nitricum AKH 60tlb. Na zbavení se stresu a prostě se dát do “klidu”. Jaké je dávkování prosím?

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, AKH potence jsou většinou v potenci 99C, což znamená, že jde o vyšší potenci a dávkování těchto homeopatik by měl doporučit homeopat, který s nimi pracuje. Obraťte se tedy na někoho z Akademie klasické homeopatie, což je jejich výrobce.

 109. Dobrý den p.Sehnal
  jsem ráda že jsem na tyto stránky narazila.
  Chtěla jsm se zeptat,mám docela velké bolesti v lokti a p.lekárnice mě dopotučila Arnika montana9,Bryona9,Ruta graveolens 9 a to vše po 5kuličkách najednou.
  Prosím o radu jak to vydíte vy.Moc děkuji za odpověď.
  Krásný den Jelínková

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den paní Jelínková, vyzkoušejte nejdříve postup, jaký Vám byl doporučen. Po 2 týdnech porovnejte úroveň bolesti a uvidíte, zda došlo ke zlepšení. Každé z uvedených homeopatik je na jiný problém a příčinu bolesti. Pokud nedojde ke zlepšení, doporučuji Vaše problémy probrat s homeopatem, který Vám najde přesné homeopatikum na bolesti lokte. S přátelským pozdravem.

 110. Petra napsal:

  Dobrý deň, Už pár rokov trpím alergickou nádchou(celoročnou) bežné lieky nezaberajú.Skoro ráno ma budí plný nos a silné kýchanie, a pocit plného nosa.Prosím o radu aké homeo by mi pomohlo zlepšiť stav? Veľmi pekne ďakujem

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, zde jsem shrnul nejčastější homeopatika, která fungují na alergické problémy http://www.homeopatie-sehnal.cz/homeopatika-na-alergii/. Vyberte si ten, který je podle Vás neblíže Vašim problémům, kupte si homeopatikum v potenci 9 CH a užívejte 2-3x denně jednu kuličku dle potřeby a intenzity problémů až do jejich odeznění. Pokud se stav do týdne nezlepší, vyzkoušejte další, který má také podobné problémům, které máte. Pokud ani to nezabere, doporučuji najít vhodného homeopata ve Vašem okolí.

 111. Ivana napsal:

  Dobrý den,

  mám zánět sklivce a již jsem zkusila homeopatika Arsenicum Album a pak Thyua na doporučení homeopata, bohužel mi ani jedno nepomohlo..co byste doporučil na aktutní zánět v oku?

  Děkuji

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, doporučuji vše znovu probrat s homeopatem, který zná detailně Vaše problémy. Tento problém může vyřešit řada homeopatik, ale bez znalosti detailů není snadné vybrat ten správný.

 112. sarah napsal:

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, zda byste mi neporadil vhodná homeopatika. Objevila se mi boulička v podpaží, lékařka mi řekla, že jde o zánět potních žláz. Dostala jsem mastičku, ale ráda bych podpořila léčbu nějakými homeopatiky. Prosím o radu jaká homeopatika by mi mohla pomoci a jaké by mělo být vhodné dávkování.

  Předem moc děkuji.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, bohužel v této diskuzi nedoporučuji homeopatika, protože není jednoduché bez znalosti všech potřebných detailů najít správný homeopatický lék. Doporučuji navštívit homeopata ve Vašem okolí.

 113. Sara K. napsal:

  Hezký den, trpím těhotenskými nevolnostmi, téměř celodenně. V prvním kritickém týdnu jsem na doporučení lékarnice zkusila coccouline, 3xdenně po 2 tabletách, vždy na 1-2 hodiny byla úleva, mohla jsem se najíst, ale vše se vrací. Týdenn jsem jen ležela, nebyla jsem schopna nic. Prakticky nejhorší jsou nevolnosti večer od 17:00. Nezvracím, ale je mi hrozně špatně, jako při “kocovině” a žaludek mám na vodě. Před těhotenstvím jsem řešila možnost žaludečních vředů, z důvodu bolestí břicha, které se v různných obdobích vrací. Léky na žaludek nemohu nyní brát z důvodu astma, které musím řešit prioritně. Napadlo mne tedy, zda ty večerní nevolnosti nemohou být i zhoršení tohoto. V lékarně mi doporučili ještě hom.Sepia.. ty beru 1x denně ráno. Nevolnosti přes den prakticky nejsou, jen lehce motání hlavy dle aktuálního počasí, ale co je stále tak ta večerní hrozná nevolnost. Ráda bych se zeptala, zda bych mohla v případě této nevolnosti vzít 2 tablety cocouline, nebo by bylo vhodné něco jiného, nebo zajít přímo za homeopatem? Bydlím na menším městě, tak bych se musela dopravit do druhého města, což s dětmi a ne uplně ok stavem není jednoduchá záležitost. Děkuji

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, Váš problém není jednoduchý, protože do Vašich těhotenských nevolností vstupují další zdravotní problémy. Obě homeopatika, která uvádíte jsou vhodná na nevolnosti, ale bude to to chtít probrat detailněji s homeopatem, který vezme v úvahu všechny Vaše problémy a jejich symptomy. Podobné problémy řeší i Nux vomica. Zkuste si vzít vždy jednu kuličku denně cca okolo 16:00 hod. Pokud to nepomůže, najděte si homeopata v okolí.

 114. Kostadinka napsal:

  Dobry den mela bych otazku.Prosim Vas Na očkovani Hexou je potreba jake homeopatika a jak davkovat?Moje sestra davala Thuyu a Phosporus .A 3kulicky.V lekarne rikaji 5.Vubec nechapu proc vsude se pise jine davkovani.AVubec nechapu proc davat dvoje homeopa..pry,je phosporus primo na tu zloutenku v hexe a thuya na vse ostatni.Moc dekuji za odpoved.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, počet kuliček při jednom podání není důležitý. Stejný efekt má 1 či 5 kuliček podaných současně. Je to pouze o zažitém zvyku. Společné podávání více homeopatik je jedna z praxí, ten, kdo Vám ji doporučuje by s tím měl mít jednaz zkušenosti a také důvod, proč toto doporučení ve Vašem případě dává.

   • KOstadinka napsal:

    Dobry den dekuji za reakci tak me prosim poradite co nasadit za homeopatika po ockovani hexou a jak davkovat ?moc dekuji

 115. Zuzana napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat. Mám 10ti měsíčního chlapečka který v noci špatně spí a je závislý na kojení a kontaktu. Nehledě na to mu rostou i zoubky. I když jsem dávala sirup s na tlumení bolesti stejně se Kolikrát budí i každou hodinu a poslední dobou i špatně usina. Bylo mi doporučeno dávat mu na noc Pulsatilla 15CH, co čtu, tak tedy stačí jedna kulička rozpuštěna v kojenecké vodě. Mohu toto homeopatikum kombinovat s Chamomilla Vulgaris 15CH. Nebo je lepší zkusit jedno a když nezabere tak druhé? Ještě by mě zajímalo v jakých časových rozestupech mu mohu homeo podávat? Stačí těsně před spaním? Nebo lepší třeba hodinu před? Děkuji za odpověď

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, doporučuji zkusit nejdříve pár dnů první homeopatikum, pokud nezabere tak druhé. Podávejte ho před spaním tak, aby pře a po užití homeopatika Váš syn 10-15 minut nic jiného nepil a v obdodí před spaním, není důležité přesně kdy.

 116. Michaela napsal:

  Dobrý den, jaká homeopatika by jste mi doporučil před porodem? Zatím mám koupenou arnicu 15ch. Kdy začít a v jakém množství.
  Děkuji

 117. Ivana Ježková napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se poradit, jestli zvolená homeopatika jsou správná. Trpím zánětem žil v noze po sklerotizaci? Noha neustále bolí, žíla na vnitřní straně pr. nohy je tmavě zbarvená, nateklá a bolestivá na dotek. Užívám zatím detralex, wobenzym a mažu Liotonem 1000.
  homeopatem mi byla doporučena tato léčba
  Lokálně použijte mast Traumel Hell, k tomu z homeopatik Arniku 9 CH, Hamamelis 9 CH , Lachesis 9 CH a Apis 30 CH 3x denně 5 granulí, trošku se to popírá s tím co tady čtu
  Moc děkuji za radu

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, většina uvedených homeopatik může za určitých okolností pomoci. S uživáním více homeopatik najednou nemám zkušenosti, proto konzultujte průběh léčby s homeopatem, který Vám je doporučil. Předpokládám, že zná důvod, proč zvolil tento způsob homeopatické léčby.

 118. Milada napsal:

  Dobrý den pane Sehnale jaká homeopatika by jste nasadil na zlatého stafylokoka? Moc dík za odpověď.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, v tomto případě doporučuji vyhledat zkušeného homeopata. Homeopatikum musí mít vztah k oblasti výskytu zlatého stafylokoka a také pokrývat další Vaše symptomy s tímto problémem spojené.

 119. Mirek napsal:

  Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu. Po úrazu předního křížového vazu v koleni(přetrhlý) jsem chodil do artroskopie o francouzkých holích. Od té doby mě zřejmě ze špatného nastavení výšky a následného přetížení ramen začalo v ramenech divně křupat a bolet při určitém pohybu.Je na toto vhodná Arnica nebo Ruta? Děkuji mnohokrát.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, z těchto uvedených léků bude vhodnější Ruta. Užívejte potenci 5CH jednu kuličku denně dokud nedojde ke zlepšení. Pokud zlepšení nenastane do 2 týdnů, bude třeba vyhledat vhodnější homeopatikum.

 120. Věra Nykodýmová napsal:

  Dobrý den, poradil by jste mi prosím nějaké homeopatikum, které by mi pomohlo zbavit se cysty na vaječníku a jaké dávkování by v takovém případě bylo nejlepší? Děkuji.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, na cysty na vaječníky je několik homeopatik, například Thuja, Apis, Lac caninum atd. ale je nutné vybrat ten nejvhodnější na základě dalších symptomů spojených nejen s tímto problémem. Najděte si dobrého homeopata v okolí, který Vám lék vybere a stanoví postup léčby.

 121. Šárka Valentová napsal:

  Dobrý den, mohu poprosit o radu? Dcerce 3 3/4 nejspíš budou muset vytrhnout stoličku. V nějakém článku jsem četla, že lze pro zklidnění,a aby neměla strach ze zákroku použít homeopatika. Prosím jaká a jak případně nadávkovat. Moc děkuji za radu. Valentová

 122. Miroslava Medková napsal:

  Dobrý den, pane Ing. Sehnale.
  Prosím Vás o doporučení na kašel při laryngitidě. Tu počáteční fázi máme snad za sebou, nyní mou 3letou dceru trápí záchvatovitý kašel zejména večer nebo při změně teploty (z venku do místnosti). Mohla by být užitečná spongia tosta? Poradíte mi, prosím, také dávkování a frekvenci?
  Těším se na reakci, za kterou předem mnohokrát děkuji.
  S pozdravem
  Mirka

 123. Pteida napsal:

  Dobry vecer,
  objevila jsem Vase stranky a rada bych se zeptala. Minuly tyden jsem bobuzel porodila mrtve miminko, ve 35tt. V porodnici mi podali leky na zastaveni laktace, nicmene i presto mi zacala tvrdnout prsa a v jednom se mi tvori mleko. Zakoupila jsem si v lekarne homeopatika Ricinus communis 30ch. Nez jsem je stihla uzit, nastaly dalsi komplikace a byl mi zjisten zanet delohy a brzke uzavreni delozniho hrdla (ocistky nestihly vyjit ven). Pani doktorka mi predepsala Augmentin 1g a Ergotaminove kapky, oboje na tyden a zaroven jsem dostala injekci (bohuzel si nepamatuji nazev leku) na vyvolani stahu delohy, aby se zadrzene ocistky a krev uvolnily.

  Muj dotaz zni – mohu se pustit do uzivani homeopatik spolu s vyse uvedenymi leky a jak dlouho je mam uzivat, vcetne davkovani? Pani lekarnice nebyla prilis schopna (ackoli se snazila) odpovedet na tyto otazky.
  Mockrat dekuji za Vasi odpoved.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, v tomto případě doporučuji najít dobrého homeopata ve Vašem okolí, jedná se o souběh několika problémů a bude potřeba profesionální homeopatický přístup. Ricinus se užívá spíše na podporu kojení než naopak. Užívání klasických léků a doplňků stravy spolu s homeopatiky ve většině problémů není problém.

 124. Jitka napsal:

  Dobrý den, prosím o radu, mám 4 letého vnuka, který má ječné zrno zapouzdřené a malé bouličky pod víčky na obou očích. Lékař mu doporučil antibiotickou mast. Já jsem se doslechla o homeo
  Sathysagria 9 ch . Bylo mi řečeno 5 kuliček 3 x denně není to moc? A prosím jak dlouho by to měl užívat. Mám mu vynechat to mazání? Děkuji za odpověd

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, kupte si Staphysagria 5 CH a stačí užívat 1 kuličku 3x denně, účinek bude stejný. Pokud se po týdnu stav podstatně nezmění, bude potřeba změnit homeopatikum. Následování rady lékaře nechávám na Vašem uvážení.

 125. Hana Jónová napsal:

  Dobrý den, mám dost velkou nadváhu při 150.cm mám 85.kg, zakoupila jsem Ovikur, myslíte že je možné že toto pomůže? Mám užívat 3*3 kulicky.
  Děkuji za odpověď

 126. Diana napsal:

  Doby den,

  Mam 23 rokov a mam dva titanove zubne implantaty. Chcem sa spytat ze ci tie implantaty nerusia ucinok homeopatik kedze som pocula ze nemalo by byt nic cudzie v ustach.

  Dakujem za odpoved

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, pravděpodobně by to vadit nemělo. Pokud po jednorázovém podání správně vybraného homeopatického léku nedojde k léčebné reakci, je možné podávat homeopatikum denně v nízké potenci 5 CH dokud se reakce nedostaví. Případně rozpustit homeopatikum ve vodě a svlažit roztokem pouze rty.

 127. Aduš napsal:

  Dobrý den,dcera má na plosce nohy bradavici. Bylo mi doporučeno homeopatikum Dulcamara 9ch 2x denně 5 kuliček a 1x týdne 5 kuliček Thuya occidentalis .Chtela bych se tedy ujistit zda jsem po přečtení Vasich rad pochopila , ze stačí užívat 1 kuličku 2x denně.Predem děkuji za odpověď

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, množství kuliček při podání nehraje roli. Reakce bude stejná při užití 1 kuličky stejně jako při užití 5 kuliček. Pokud Thuya je správně vybraný homeopatický lék, léčebný efekt bude v obou případech dávkování stejný.

 128. Dobrý den. Po přečtení Vašeho článku o užívání homeopatik, si nevím rady a proto prosím o radu. Na silné bolesti bederní páteře mám užívat beellis perenis 9ch 3×5, arnika 15ch3x5 a harpagophytum 3×5.Prosím o radu jak správně homeopatika užívat. Děkuji Šturcová Jitka

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den paní Šturcová, souběžné užívání více homeopatik ve své praxi nepoužívám a tedy nemám dostatečné zkušenosti, abych Vám zodpovědně poradit. Obraťte se, prosím, na někoho, kdo s tím má zkušenosti.

 129. Radka napsal:

  Dobrý den, mám již pár týdnů úzkostné stavy, které přecházejí do velkých fyzických problémů – bušení srdce, stísněnost, pocit nedodechnutí, bolest a tlak do hlavy, pocit na omdlení, atd. Nemám žádné zdravotní obtíže, jsem podle lékařů zcela zdráva. Koupila jsem si na doporučení aconitum napellus, ale přesně nevím, jak bych měla brát, bylo mi řečeno 2-4x denně, ale raději bych radu odborníka. Děkuji.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, záleží na potenci homeopatika, které se udává číslicí uvedenou za názvem. Pokud je to 5 nebo 9 CH, užívejte 1 kuličku denně cca týden a pozorujte změny. pokud 15 nebo 30 CH, vezměte pouze 1 kuličku bez dalšího opakování. Když se jedná o správně vybraný homeopatkcký lék, tak se účinek dostaví.

 130. Marcela napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možno užívat homeopatika i v případě zánětu na kořeni zubu. Moje zubní lékařka mi při preventivní prohlídce oznámila, že mám zánět na kořeni zubu, nic mě zatím nebolí, ale bude se to muset do budoucna nějak řešit. Proto moc prosím o radu, zda by se tento problém mohl léčit i homeopaticky a která homeopatika by byla vhodná. Děkuji.

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, záněty nejen na kořenech zubů řeší například Hepar sulphur 5 CH. Homeopatikum používejte po dobu 2-3 týdnů 2 kuličky denně, ráno a večer, podle návodu v článku nad touto diskuzí.

 131. Tereza napsal:

  Dobrý den,
  Od malička trpím “tiky” zlozvyky s očima (mraceni se, obrácení v sloup). Většinou to na veřejnosti jsem schopná udržet pod kontrolou, ale když je zle nebo jsem unavená, přestávám to ovládat. Pomohla by homeopatie i na tyto zlozvyky? Je mi 30 let.
  Děkuji

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, homeopatie má několik osvědčených léků na tiky v oblasti očí a celkově na uklidnění nervové soustavy a zmírnění vnitřního napětí. Najděte si dobrého homeopata ve Vašem okolí a proberte s ním detailně problémy. Na základě všech informací Vám navrhne vhodnou homeopatickou léčbu.

 132. zUZANA napsal:

  Dobry den,

  Arnika montana 9CH je vhodna na pooperacny stav konkretne na operaciu okostnice. Davkovanie tak isto 1 kulicka denne?

  Mam aj otazku ci existuje homeopaticky liek ktory je na zmiernenie ucinkov PMS syndromu?

  Dakujem

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, doporučené dávkování je 1 kulička den před operací, pak další ráno v den operace a pokud možno ještě těsně před ní. Po operaci užívejte homeopatika 2x denně ráno a večer 1 kuličku 5 dnů. Homeopatie má řadu účinných léků na PMS, ale pro výběr toho správného je důležité zvážit množství fyzických a psychických faktorů během konzultace.

 133. Peter napsal:

  Dobrý deň,
  mam ostrohu na päte už asi 4 roky, vyskúšal som rázové vlny, ožarovanie, rehabilitácie a rôzne masáže. Zatiaľ nič nepomohlo. Dnes mi v lekárni magistra poradila Hekla Lava 5CH a Osteocynesine tbl.60 .
  V lekárni mi magistra vravela, že ich mám užívať 5 guličiek 1x denne. Je to správne alebo ako užívať?
  Ďakujem za radu

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, stačí užívat vždy 1 kuličku při každém užití homeopatika, efekt při jednom užití více kuliček současně je stejný. Důležité je homeopatika nebrat do rukou (vyklopit do víčka od tuby a z ní pod jazyk) a užívat je s časovým odstupem cca 15 minut od jídla, pití a kouření.

 134. Irča napsal:

  Dobrý den,
  prosím Vás nyní jsem se dočetla, že homeopatika nemají být v blízkosti mobilů, počítačů a wifi sítí. Bohužel jsem všechny tuby měla položené vedle počítače a užívala je. Znamená to, že mohou nyní nějak ublížit? Mám je přestat užívat a jít si koupit nové?

  Moc Vám děkuji

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, ano všeobecně platí, že pokud jsou homeopatika delší dobu uložena v těsné blízkosti zdrojů záření či vysílání, mohou ztratit účinnost. O ublížení takto znehodnocených homeopatik jsem neslyšel, pouze přestanou fungovat. Pokud tedy jde o správně vybraná homeopatika a přestala fungovat, kupte si nová.

 135. Janka napsal:

  Dobrý den,
  prosím Vás chtěla bych Vás poprosit o radu. Manžel má teď v období pylu alergii. Vím, že minulý rok používal homeopatika takto : Allium cepa 9 C 4x denně 5 granulí (na vodnatou rýmu),
  Nux vomica 9 C 2x denně 5 granulí (na ucpaný nos),
  Euphrasia 9 C 4x denně 5 granulí (na oční obtíže),
  dále jsem přidala Poumon histamine 15 C 2x denně 5 granulí – na zklidnění celkové alergické reakce.

  Mohl by jste mi prosím poradit, je-li to takto správně? Kromě toho, že dáme na Vaše rady a bude používat jen jednu kuličku.
  Mockrát Vám děkuji a přeji hezký zbytek dne.
  S pozdravem
  Janka Slavíčková

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den paní Slavíčková, bohužel metodu současného podávání více homeopatik běžně nepoužívám. Snažím se vždy najít pouze jedno homeopatikum, které pomůže s většinou hlavních problémů a celkově souhlasí se symptomy a osobností léčené osoby. K tomu však potřebuji osobně odebrat případ během homeopatické konzultace. Obraťte se, prosím, na toho, kdo Vašemu manželovi tento postup poradil a má s ním zkušenosti.

   • Janka napsal:

    Dobrý den , moc Vás děkuji za odpověď. Jsem ráda , že jsem na Vás narazila a zjistila velmi cenné rady. Škoda,že takových lidí je velmi málo v našem okolí. Chtěla jsem Vás poprosit ještě o jednu, je možné mi poradit jaké homeopatikum se používá na prevenci proti bolesti průdušek. Občas když prochladnu tak mi bolest jde i na průdušky a chtěla bych tomu předcházet . Mockrát děkuji za všechno a přeji jen to dobré. S pozdravem Janka Slavíčková

 136. Danuta Motyková napsal:

  Prosím o radu,můj otčim /80 let/ trpí uz párkrát opakovanou nemocí růži,pomohlo by mu Pyrogenium 30CH a jestli jo ,jak ho užívat.Moc děkuji za odpověd. Motyková

 137. Veronika napsal:

  Dobry den pane Sehnal…jsem v soku,jak mi kulicky homeo zabiraji. Kojim plne a bohuzel cele tehotenstvi,uz i predtim po vysazeni antikoncepce mam strasne otoky..excarbace ekzemu a dosla jsem do tezke psychicke krize v souvislosti se zavislosti na kortikoidy tzv. RSS,zacarovane kolo nahoru dolu..vedlejsi ucinky..strach o dite..straneni se..chut do zivota a sila nula.
  VCERA jsem malem jela do nemocnice..ale zkusila jsem v navalu place vzit sulfur 30ch..nic moc se nedelo..bolest byla dal a s odstupem jsem si vzala ignatia amara a do vecera mi bylo o 100procent lip..nikam jsem nejela.Hezky se o mimi starala a domacnost zajistila..nechapala jsem..vzdyt jsem nefungovala…neslo nic a NAJEDNOU.Ac jsem v kulicky neverila ze spatne zkusenosti z minulosti..toto mi fakt sedlo?mam pokracovat i v sulfuru..?
  O konzultaci uvazuji take..ikdyz jsem ted ID kvuli ekzemu a verim,ze jak prestanu kojit..bude hej..ale dva roky pekla se odrazily na psychice,mozna nez sulfur opravdu vic potrebuji ignatia

  Dekuji

  • Rudolf Sehnal napsal:

   Dobrý den, pokud Ignatia tak skvěle zabrala na Vaši psychiku tak už užívání neopakujte až do doby, než se začnou problémy vracet pak si ji vezměte znovu a dle potřeby použijte nejbližší vyšší potenci. Kombinace s dalšími homeopatiky nyní není nutná, je možné, že se začnou zlepšovat i Vaše kožní problémy.

 138. Jana Nová napsal:

  Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Již dva týdny mám hučení v uších. Nevím co to vyvolalo, ale předtím mně silně mně bolela hlava v zátylku,užila jsem Novalgin a když hlava nepřestala bolet tak ještě Ibalgin. Mívám občas migrény,sice už méně, často cca jednou do měsíce. Nevím jestli se nejedná o Tinnitus. Hledám informace na netu. Na homeopatika reaguji dobře, vyléčila jsem si patní ostruhu během týdne a taky chronický zánět očí a víček. Ale nevím jak na tinnitus. Mám problém se spaním je mi 52 let, jsem v menopauze, pocení, občas závratě a návaly, jsem silnější postavy, mám časté chutě na sladké. Užívam doplněk sóju a červený jetel, selen, jód a hořčík. Tinnitus mně překvapil,je to velmi nepříjemné, po celý den a noc,,nevím co vybrat. Přípravku je hodně, Electricitas 30, Arnica, Cocculus,Gingko Biloba atd,,nevím jaké ředění a čím začít, budu Vám vděčná za jakoukoliv radu.S pozdravem Jana Nová

 139. Jana napsal:

  Dobrý den, prosím pěkně, co byste mi poradil na hypotonický močový měchýř? Nemožnost se vyčurat, nutné samocévkování. Dříve časté záněty močových cest. Urologocké a neurologické vyšetření – vše v pořádku. Děkuji.


Napište komentář